.
.
.

بریتانیا اسکورت همه کشتی‌هایش در تنگه هرمز را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی دولت بريتانيا روز جمعه 26 ژوئیه 2019 گفت، ناوچه «مونت رز» که در حال حاضر در منطقه خلیج است، ماموریت اسکورت کشتی‌های نفتی که پرچم بریتانیا را برافراشته می‌کنند را آغاز کرده است.

سخنگوی دولت بريتانيا گفت:«نیروی دریایی ماموریت یافته است تا کشتی‌هایی را که با پرچم بریتانیا از تنگه هرمز عبور می‌کنند، چه به صورت تکی و چه در قالب ناوگانی از کشتی‌ها، محافظت کند و این کشتی‌ها به هنگام تصمیم عبور باید این نیرو را آگاه کنند».

سخنگوی دولت بریتانیا تاکید کرد: «آزادی عبور و مرور آزادانه برای کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز برای نظام تجارت بین‌الملل و اقتصاد جهانی حیاتی است و ما هرکار بتوانیم خواهیم کرد تا از آن دفاع کنیم».

ناوچه «مونت رز» بریتانیایی اولین ماموریت خود را روز چهارشنبه انجام داد و شماری از کشتی‌های نفتی را در تنگه هرمز اسکورت کرد.

در همین حال فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد که مذاکرات میان پاریس، لندن و برلن برای یافتن راه‌حل‌های اروپایی در جهت ایمن‌سازی کشتیرانی در منطقۀ خلیج ادامه دارد.

فلورانس پارلی گفت: «ما در مورد تدابیر اروپایی بحث کرده‌ایم اما مذاکرات پایان نیافته و مطمئن نیستیم که بتوانیم به نتیجه‌ای برسیم».

او تأکید کرد، میان فرانسه، بریتانیا و آلمان تفاهم کامل وجود دارد که رفتار و تصمیم‌های ما باید فقط در جهت کاهش تنش و دفاع از منافع‌مان صورت گیرد.

فلورانس پارلی گفت، همکاری‌های اروپایی در مورد امنیت خلیج با هماهنگی بیشتر و مشارکت در اطلاعات و داده‌ها انجام می‌شود.

تصمیم آمریکا و کشورهای اروپایی برای تشکیل ائتلافی برای حمایت دریانوردی در خلیج پس از آن صورت می‌گیرد که ایران جمعه گذشته یک کشتی بریتانیایی را در آب‌های بین المللی توقیف کرد.