.
.
.

بریتانیا..نشست اضطراری کابینه دولت «ترزا می» برای پاسخ به اقدام ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری بریتانیا روز دوشنبه 22 ژوئیه 2019 اعلام کردند که کابینه دولت «ترزا می» روز دوشنبه در زمینه توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز نشست اضطراری برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر نخست وزیری بریتانیا، کابینه دولت «می» در این نشست نحوه پاسخگویی به اقدام ایران را بررسی خواهد کرد.

طبق این گزارش مقامات مسئول بریتانیایی در این نشست درباره حفظ امنیت کشتیرانی در آب راههای‌ بین‌المللی و آزادی عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج بحث خواهند کرد.

در این نشست همچنان بر حفظ امنیت دریانوردی در خلیج تاکید خواهد شد.

گزینه‌های بریتانیا برای پاسخ به ایران

بریتانیا در حال بررسی گزینه‌های مختلفی برای افزایش فشار بر ایران است، اما مقامات این کشور در عین حال می گویند گزینه نظامی در حال حاضر در جدول کار آنها نیست.

بریتانیا همچنین به دنبال کسب حمایت دیپلماتیک و عملیاتی از متحدان کلیدی او در اروپا است .

لندن در تلاش است تا با فشار بر ایران ثبات امنیت در تنگه هرمز را برای کشتی های باربری باز بگذارد.

قرار است این نشست در ساعت 9 و نیم به وقت محلی لندن برگزار شود. این نشست یک روز قبل از انتخاب نخست وزیر جدید در روز سه شنبه و کناره گیری ترزا می برگزار خواهد شد.

آلیسون کینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس روز یکشنبه گفت، تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج به نفع هیچ کسی نیست.

او که با شبکه «اسکای‌نیوز» عربی مصاحبه می‌کرد، گفت : «لندن کلیه گزینه‌ها برای پاسخ به تهران به دلیل توقیف نفتکش ابریتانیایی را بررسی خواهد کرد.»

در همین حال جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا نیز از احتمال اعمال تحریم علیه ایران در پاسخ به توقیف نفتکش انگلیسی خبر داده است. با این حال فیلیپ هاموند وزیر دارایی این کشور گفته معلوم نیست اصلا تحریمی وجود داشته باشد که بتوان آن را علیه ایران اعمال کرد یا نه.

سپاه پاسداران ایران روز جمعه یک نفتکش بریتانیایی را در آب‌های عمان توقیف کرده و به داخل مرزهای ایران هدایت کرد.