.
.
.

الجبیر: ایران باید درک کند که اقداماتش کاملا غیر قابل قبول است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در وزارت امور خارجه شامگاه یکشنبه 21 ژوئیه 2019 گفت، ایران باید دریابد که اقداماتش از جمله توقیف نفتکش بریتانیایی در آب‌های بین المللی خلیج کاملا غیرقابل قبول است.

الجبیر که از طریق توییتر اظهار نظر می کرد، گفت که جامعه بین المللی باید جلوی اقدامات ایران و نقض قوانین توسط تهران را بگیرد.

الجبیر افزود:« هر گونه اخلال در روند حمل و نقل آزادانه دریایی، یا نقض قوانین دریانوردی به منزله نقض قوانین بین المللی است و ایران باید درک کند که اقدامات و نقض قوانین بین المللی، مانند منع عبور و مرور آزاد کشتی‌های تجاری از جمله توقیف نفتکش بریتانیایی در خلیج کاملا غیرقابل قبول است.جامعه بین المللی باید جلوی این اقدامات را بگیرد.

بریتانیا شامگاه جمعه 19 ژوئیه از توقیف دو نفت‌کش هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داد و این اقدام ایران را «غیر قابل قبول» و «به شدت نگران کننده» توصیف کرد.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، شامگاه جمعه 19 ژوئیه 2019 گفت :« من از توقیف دو نفتکش از سوی ایران در تنگه هرمز به شدت نگران هستم‌» و تاکید کرد «چنین توقیف‌هایی غیرقابل قبول است».

لندن تاکید کرد، حداقل یکی از دو نفتکش توقیف شده، پرچم بریتانیا را برافراشته بود. نفتکش دوم نیز اگر چه پرچم لیبریا را برافراشته بود ولی به شرکت بریتانیایی «نوربولک» که در زمینه حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کند، تعلق دارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که در پی این اتفاقات و برای بررسی اقدامات ممکن برای آزادی فوری این کشتی‌ها، هیات دولت بریتانیا جلسه فوری تشکیل می‌دهد.

او گفت که سفیر کشورش در تهران در حال تماس با مقامات ایران برای حل و فصل مساله است و به نظر نمی‌رسد هیچ شهروندی بریتانیایی در این دو نفتکش حضور دارد و از ایران خواستیم تا به آنها اجازه دهد آنجا را ترک کنند.

هانت گفت: «محافظت از آزادی دریانوردی و ممکن کردن حرکت ایمن برای همه کشتی‌ها در منطقه، ضروری است.»

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران، شامگاه جمعه 19 ژوئیه در پایگاه اطلاع‌رسانی‌اش اعلام کرد: «یک فروند نفتکش بریتانیایی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.»

وب‌سایت «مارتن ترافیک» اعلام کرد که نفت‌کش بریتانیایی توقیف شده به نزدیکی شهر بندرعباس رسیده است، این در حالی است که رسانه‌های بریتانیا اعلام کردند که شرکت بریتانیایی گفته که 23 ملوان در این نفت‌کش شاغل هستند و امکان ارتباط با نفت‌کش توقیف شده در ایران را ندارد.

ساعاتی پس از اعلام توقیف یک نفت‌کش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران ایران، یک نفتکش بریتانیایی دیگر نیز به سمت ایران تغییر مسیر داد؛ موضوعی که احتمال توقیف یک نفتکش بریتانیایی دیگر را نیز مطرح کرد.

مختصات رهگیری کشتی‌ها نشان می‌دهد یک نفتکش که در اختیار یک شرکت بریتانیایی است و پرچم لیبریا را برافراشته به شکل ناگهانی مسیر خود را پس از عبور از تنگه هرمز به سمت سواحل ایران تغییر داد.

براساس این مختصات این نفتکش حدود ساعت 16 به وقت گرینویچ و 40 دقیقه پس از توقیف نفتکش stena impero به دست سپاه پاسداران، به همان شکل مسیر خود را به سمت سواحل ایران تغییر داد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران اما گفت که نفتکش «مصدر» که حامل پرچم لیبیریا است، توقیف نشده است.

پس از آن شرکت بریتانیایی حمل و نقل دریایی «نوربولک» شامگاه جمعه 19 ژوئیه اعلام کرد، ایران کشتی نفت‌کش این شرکت با نام «مسدار» را که در تنگه هرمز تحت کنترل سپاه پاسداران در آمده بود، آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز شرکت نوربولک بریتانیایی در بیانیه خود در این رابطه گفت: «تماس‌ها با کشتی مجددا برقرار شد، و ناخدای کشتی تاکید کرد که عوامل مسلح سپاه کشتی را ترک کردند و کشتی در حال حاضر آزاد است تا به مسیر خود ادامه دهد. تمامی پرسنل کشتی هم سالم هستند».