.
.
.

لندن: ايران نفتکش بریتانیایی را در آب‌های دریای عُمان توقیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا روز شنبه 20 ژوئیه 2019 اعلام کرد، ایران نفتکش بریتانیایی را از آب های دریای عمان توقیف کرده و به سمت آب‌های خود هدایت کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا طی اظهاراتی به اسکای نیوز، اقدام ایران را «خصمانه»، خواند.

در همین حال وزارت خارجه بریتانیا روز شنبه در اعتراض به اقدامات ایران در توقیف نفتکش بریتانیا کاردار سفارت جمهوری اسلامی را در لندن احضار کرد.

وزیر خارجه بریتانیا نیز در واکنش به اقدام ایران گفت، به اقدامات ایران «حساب شده و قدرتمند» پاسخ می‌دهیم.

جرمی هانت ضمن هشدار به تهران در صورت جلوگیری از آزادی دریانوردی مبنی بر اینکه بازنده اصلی خواهد بود، گفت که لندن به شیوه‌ای«برنامه‌ریزی شده اما قدرتمند» به اقدام سپاه پاسداران ایران در توقیف نفت‌کش بریتانیایی، پاسخ خواهد داد.

وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه در پیام توییتری خود نوشت: «اقدام دیروز در آبهای بین المللی خلیج نمایانگر علائم نگران‌کننده‌ای است مبنی بر اینکه پس از اقدام قانونی جبل طارق در توقیف نفتی که عازم سوریه بود، احتمالاً رژیم ایران، مسیر خطرناک رفتار غیرقانونی و ثبات‌زدایی را برگزیده است».

همزمان آلمان و فرانسه اقدام سپاه پاسداران را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری نفتکش انگلیسی شدند. وزیر خارجه بریتانیا نیز ابراز نگرانی کرده که شاید رژیم ایران راه خطرناکی را در پیش گرفته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز گفته بود: «رژیم ایران هیچ چیزی جز دردسر نیست».

سخنگوی دولت آلمان گفته است که اقدام رژیم ایران اوضاع پرتنش منطقه را به طرز خطرناکی وخیم‌تر کرده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز ضمن ابراز حمایت کامل از بریتانیا در برابر اقدام ایران و با ابراز نگرانی شدید از توقیف این نفتکش اعلام کرد، چنین اقدامی به تلاش‌ها برای تنش‌زدایی در منطقه آسیب می‌زند.

او ادامه داد: «همانطور که در واکنش روز گذشته خود اعلام کردم، اگر رژیم ایران نفت‌‌کش ما را آزاد نکند با عواقب سختی مواجه خواهد شد. واکنش ما «حساب شده اما قدرتمند» خواهد بود».