فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رییس اجرایی افغانستان: اگر طالبان صلح می خواهند باید به آتس بس سراسری موافقت کنن

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان روز پنج شنبه 18 ژوئیه گفت، گروه طالبان اگر صلح می‌خواهد، باید به استقرار یک آتش‌بس سراسری در این کشور موافقت کند.

  عبدالله در نشستی در مورد صلح در کابل صحبت می‌کرد افزود: «وقت آن رسیده است که زمانی طالبان می‌گوید به صلح باورمندند، طرفدار حل صلح‌آمیز جنگ در افغانستان می‌باشند و یگانه مشکل را حضور نیروهای بین‌المللی می‌دانند، بیایند به آتش‌بس سرتاسری موافقت کنند».

  به گزارش روزنامه اطلاعات روز، وی ادامه اداد، طالبان به ‌منظور نشان‌دادن نیت صلح‌خواهی‌شان در مورد صلح، با افغان‌ها مذاکره کنند.

  عبدالله تأکید کرد: «اگر طالبان می‌گویند که با امریکایی‌ها، ناتو و نیروهای بین‌المللی مذاکره و آتش‌بس می‌کنند و با طرف‌های دیگر نه، این شدنی نیست و آنان نمی‌توانند دیگران را اوتو کنند».

  او بحث چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و «مسایل تروریستی و گروه‌های تروریستی» در مذاکرات میان امریکا و طالبان تا حدودی پیش رفته است، اما در مورد سرنوشت آینده‌ این کشور باید خود افغان‌ها تصمیم بگیرند.

  رییس اجرایی افغانستان علاوه کرد، باید این مذاکرت صلح منتج به امنیت سراسری در این کشور شود و عزت آن نیز تضمین شود و هیچ کسی نباید در تلاش تخریب این روند باشد.

  عبدالله عبدالله بدون نام‌گرفتن از کسی گفت: «خوب، آن زمان اگر من به‌حیث رییس اجرایی و یک کس دیگر در یک مقام دیگر نبود، بگوییم که ما به‌خاطری که در رأس نیستیم، بیایید این بغل و آن بغل صلح را تخریب کنیم؛ آن را مردم افغانستان هم اجازه نمی‌دهند و من برای مردم افغانستان اطمینان می‌دهم که یک لحظه در صلح واقعی زندگی‌کردن برابر چهارونیم سال عمر حکومت وحدت ملی می‌باشد».

  همچنان حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان نیز در این نشست گفت که برای به نتیجه ‌رسیدن صلح، لازم است که افغان‌ها به‌عنوان مالک این روند باشد و از رقابت کشورهای دخیل در آن جلوگیری کند.

  کرزی مشخصا از امریکا نام برده، گفت که افغان‌ها نمی‌خواهند امریکا و کشورهای دیگر بر سر خاک افغانستان باهم معامله کنند.

  او تأکید کرد صلحی برای مردم افغانستان قابل پذیرش است که روابط نیک با همسایه‌های افغانستان، تبدیل ‌نشدن خاک افغانستان به پناهگاه «تروریستی» و استفاده ‌نکردن کشورهای دیگر از خاک این کشور را تضمین کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران