فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران: تخریب محیط زیست بیش از 8 میلیارد دلار خسارت به اقتصاد وارد کرده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مرکز پژوهش‌های مجلس ایران روز پنجشنبه 18 ژوئن اعلام کرد، سیاست‌های مخرب محیط زیستی در این کشور سالانه خسارتی بالغ بر 8 میلیارد و پانصد میلیون دلار به اقتصاد وارد کرده است.

  این گزارش که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ایران منتشرشده است، آمده است:« سیاست‌های ناسازگاربا محیط زیست باعث ایجاد سرطان، بیماری‌های پوستی و تنفسی برای شهروندان شده است».

  این گزارش تازه، خسارت وارد بر محیط زیست ایران در سال 2002 را هشت میلیارد و 430 میلیون دلاربرآورد کرده است.

  در بخش دیگری از مرکز پژوهش‌های مجلس، خسارت وارد بر تالاب بختگان در ایران حدود 5 میلیون و سیصد هزار دلار ارزیابی شده است.

  در سال 2013، تنها خسارت وارد بر تالاب «بختگان» کشور حدود 503 میلیون دلار بوده است. از طرف دیگر، شیوع سرطان به خاطر آلودگی‌های محیط زیستی در منطقه عسلویه، تنها یکی از هزینه‌های اجتماعی ناشی از توسعه صنعتی بدون توجه به اقتصاد محیط‌زیست بوده است.

  به گزارش ایرنا، مرکز پژوهش‌های مجلس، به تازگی گزارش «بررسی تطبیقی اقتصاد محیط زیست از دیدگاه تقنینی و نظارتی» را منتشر کرده‌است.
  این گزارش نشان می‌دهد که مسئله اقتصاد محیط‌زیست در ایران در مراحل اولیه تکامل قرار دارد و حتی برآوردهای دقیقی از خسارت‌های محیط‌زیستی در دست نیست. در حالی‌که اولین مرحله برای اجرای مبانی اقتصاد محیط‌زیست که به طور مستقیم با جان مردم پیوند خورده است، برآورد خسارت‌های آن است.

  این گزارش در نهایت پیشنهاد می‌کند که با اجرای سیاست‌هایی مانند مالیات بر محیط‌زیست، می‌توان از خسارت‌های توسعه صنعتی بدون توجه به هزینه‌های اجتماعی آن، کم کرد.

  در حالی که مرکز پژوهشی مجلس در گزارش خود اشاره‌ای به عوامل عمده تخریب محیط زیستی در ایران نکرده، بسیاری از منتقدان طرح‌های اقتصادی کلان دولتی می‌گویند سوء مدیریت بخش دولتی یکی از مهمترین عوامل تخریب محیط زیستی است این منتقدان برای اثبات گفته‌های خود به تخریب جنگل‌ها و نیزارها مانند آنچه در مناطق هور الحویزه رخ داد، اشاره می‌کنند در هور الحویزه سپاه پاسداران صدها هزار متر مکعب از جنگل‌ها و نیزارها را کاهش هزینه استخراج نفت خشکاند و برای تحمل هزینه‌ای کمتر زیان های سنگینی به محیط زیست وارد کرد به طوری که با خشکاندن نیزارها انواع و اقسام ماهی‌ها و دیگر جانواران آبزی از بین رفت و این امر باعث مهاجرت هزاران خانواده از ساکنان هور الحویزه و انتقال آنها به حاشیه شهرهای استان شد. علاوه بر این زیان‌های اقتصادی و محیط زیستی خشکاندن نیزارهای هور الحویزه باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل مشکل ریزگردها و آلوده شدن هوا در این مناطق شد موضوعی که سلامتی ساکنان شهرهای اهواز، سوسنگرد، حمیدیه و بستان را در برخی از فصل‌های سال با مشکل جدی روبرو کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران