.
.
.

پلیس «جبل‌ طارق» دو افسر ایرانی از میان خدمه کشتی توقیف شده را بازداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس «جبل طارق» شامگاه جمعه 12 ژوئیه دو افسر ایرانی از اعضای خدمه کشتی نفتکش توقیف شده را بازداشت کرد.

رئیس دولت «جبل‌طارق» گفت، اقدامات انجام شده هفته گذشته برای توقیف کشتی گریس1 تصمیمی مستقل از سوی این حکومت بوده و به نیابت از سوی هیچ کشوری اتخاذ نشده است.

فابیان پیکاردو رئیس دولت جبل الطارق که در برای نمایندگان پارلمان سخنرانی می‌کرد، گفت :«همه تصمیمات در باره این موضوع (توقیف کشتی نفتکش ایران) به عنوان یک تصمیم مستقیم از سوی دولت «جبل طارق» با لایلی منطتقی صورت گرفت.

دولت «جبل طارق» بر این باور است که کشتی نفتکش مذکور تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده است بنابرین توقیف شد.

رئیس دولت جبل طارق، گفت: «هیچ حکومتی در هیچ زمانی از دولت جبل طارق درخواست سیاسی برای توقیف کشتی یا عدم توقیف آن نکرده است».

او گفت :«این ابرکشتی نفتی بیش از 2 میلیون بشکه نفت به سوریه حمل می کرد».

در همين حال با افؤايش تنش مبان لنىن و تهران بر سر توقيف اين كشتى، بریتانیا روز جمعه 12 ژوئیه 2019 اعلام کرد در چارچوب یک برنامه از پیش تنظیم شده، همزمان با افزایش تنش‌ها با ایران در پی توقیف یک نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق، یک کشتی نظامی دیگر به منطقه اعزام می‌کند.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفت‌وگویی تلویزیونی با تاکید بر اینکه کشورش خواهان افزایش تنش با ایران نیست، گفت: «کشتی جنگی دانکن را در چارچوب برنامه حضور نظامی بلندمدتمان، به منطقه خلیج می‌فرستیم.»

هانت در ادامه گفت که بریتانیا و همپیمانانش خواهان درگیری نیستند و برتانیا خواهان اجتناب از بالاگرفتن تنش‌ها با ایران، که ممکن است خطرناک باشد، است.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد: «به همراه شرکای بین‌المللی‌مان به حمایت از حرکت کشتی‌هایی که از این تنگه حیاتی می‌گذرند، ادامه می‌دهیم.»

به گفته یک سخنگوی دولتی بریتانیا، کشتی دانکن که متعلق به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیاست، در منطقه مستقر می‌شود تا حضور امنیتی مداوم و مستمر را تضمین کند. کشتی مونتروز نیز برای انجام تعمیرات و تغییر نیروهای حاضر در آن، توقف خواهد کرد.

پیش از آن سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا گفته بود که گفتگوها میان ایالات متحده و بریتانیا برای تقویت حضور نظامی در خلیج ادامه دارد.