.
.
.

نصرالله : تحریم‌های آمریکا بخشی از نبرد است؛ لبنان گزینه‌ای جز تحمل فشارها ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است که تحریم‌های جدید آمریکا علیه حزب «بخشی از یک نبرد» است.

او در پاسخ به این پرسش آیا دولت لبنان توانایی مقابله در برابر چنین فشار‌هایی را دارد؟، گفت:«گزینه دیگری وجود ندارد.
حسن نصرالله گفت، حزب الله قشر بزرگی از لبنان است.

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین با تایید اخبار و گزارش‌های مطبوعاتی در بار کاهش حضور نیروهای این حزب در سوریه گفت، حزب الله تعداد نیروهایش در سوریه را کاهش داد، زیرا نیازهای عملی سوریه برای نیرو برطرف شده است لذا تعداد کمی از نیروهای این حزب در سوریه باقی مانده‌اند.

حسن نصرالله همچنین ادعا کرد، کاهش نیروهایش در سوریه به این دلیل است که ارتش رژیم سوریه توانایی و قدرت خود را بازیافته و دیگر نیازی به حزب الله ندارد.این در حالی است که رسانه‌های لبنانی و بین المللی پیشتر در گزارش‌هایی تحریم ها علیه ایران و مواجه شدن تهران با بحران مالی باعث کاهش نیروهای حزب الله لبنان در سوریه شد، حزب الله لبنان طبق اعتراف علنی حسن نصرالله تمام هزینه‌ مالی خود برای خرید اسلحه دادن دستمزد به جنگجویان را از ایرات گرفته است.

در همین حال سعد حریری نخست وزیر لبنان روز یکشنبه گفت، رویکرد جدید ایالات متحده آمریکا در تحریم دو عضو پارلمان از حزب الله لبنان برای اولین بار صورت می‌گیرد.

حریری اما در عین حال گفت این تحریم‌ها بر عملکرد مجلس و دولت تاثیر نخواهد گذاشت.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نیز با اعتراض شدید علیه تصمیم آمریکا آن را «نامعقول» توصیف کرد. او گفت با نمایندگان پارلمان‌های جهان برای این موضوع رایزنی خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا اخیرا 2 نماینده پارلمان لبنان از حزب‌الله و یک عضو ارشد این حزب را به اتهام تضعیف حاکمیت دولت لبنان و فعالیت به نیابت از سوی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده است.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توضیح دلایل این تحریم‌ها گفت، 3 عضو سیاس و امنیتی ارشد حزب‌الله لبنان به خاطر «کمک به رژیم ایران برای تضعیف حق حاکمیت لبنان» هدف تحریم‌های ضد تروریستی اواشینگتن قرار گرفته‌اند. سخنگوی وزارت خارجه گفت، ‌ امین شری، محمد حسن رعد و وفیق صفا به ترتیب نماینده پارلمان از حزب الله، رئیس کتله الوفاء مقاومت (فراکسیون وفاداری به مقاومت) و مسئول یگان ارتباطات و هماهنگی در تشکیلات امنیتی گروه حزب‌الله هستند. اکثر اعضای فراکسیون وفاداری به مقاومت از گروه حزب‌الله هستند. به گفته آمریکا این 3 عضو حزب الله از موقعیت خود برای قاچاق اقلام غیرمجاز به داخل لبنان و آسیب به نهادهای مالی به منظور کمک به حزب‌الله در تلاش جهت دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه فراهم کنندگان تسهیلات و تامین‌کنندگان مالی این گروه تحریم شده‌اند."