.
.
.

طالبان: برگزاری انتخابات در افغانستان با حضور نیروی خارجی را قبول نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیرمحمد عباس ستانکزی، عضو هیئت گفت‌وگوکنندۀ طالبان به تازگی اعلام کرد، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با حضور نیروهای خارجی در این کشور برای این گروه غیرقانونی و غیرقابل پذیرش است.

ستانکزی در گفت‌وگو با یک رسانه جاپانی(ژاپنی) گفته است، اگر انتخابات پیش از توافق صلح برگزار شود، جنگجویان طالبان بالای نیروهای آمریکایی در افغانستان حمله خواهند کرد.

او تاکید کرده است: «برگزاری هرگونه انتخابات زیر اشغال نیروهای خارجی، غیرقانونی است، ما آن را نمی‌توانیم بپذیریم».
ستانکزی گفته است، پس از آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان حاضر اند ماده های توافقنامه ای صلح را عملی سازند.

او افزود: «بربنیاد طرحی ‌که ما دربارۀ آن توافق خواهیم کرد، یک توافق‌نامه در برابر تضمین کننده‌گان امضا خواهد شد. امیدوارم که کشورهای اروپایی و آسیایی تضمین کننده‌گان این توافق باشند. در این باره تمامی طرف‌ها تصمیم خواهند گرفت و جاپان(ژاپن) یک کشور مهم است و می‌تواند در میان تضمین کننده‌گان باشد».

قابل ذکر است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان یکی از شرط های اصلی و مهم طالبان در مذاکرات صلح با آمریکا است.
هرچند مقام های آمریکایی و ناتو تاکید کرده اند که آنها در جستجوی تأمین صلح در افغانستان اند نه خروج نیروهای خارجی؛ اگر مسئله خروج در میان باشد، پس آمریکا و ناتو باهم به افغانستان آمده اند و باهم این کشور را ترک خواهند کرد.

مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا نیز گفته است که خروج قبل از وقت سربازان خارجی از افغانستان «اشتباه استراتیژیک» است و تنها راه‌حل برای پایان جنگ در این کشور، گفت‌وگو است.

از سوی دیگر، دور هفتم مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و آمریکا یک هفته پیش در شهر دوحه قطر برگزار شد و پس از یک وقفه کوتاه مدت قرار است این دور مذاکرات دوباره از سرگرفته شود. هر دو جانب گفته اند که مذاکرات صلح در شرایط حساس رسیده است.