.
.
.

«چشم شاهین» امارات به فضا نرسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت ایرسپیس روز پنج‌شنبه 11 ژوئیه 2019 اعلام کرد موشک حامل ماهواره اماراتی «چشم شاهین 1» دو دقیقه پس از شلیک، از مسیر خود منحرف شد و نتوانست ماموریتش برای رساندن ماهواره چشم شاهین به فضا را با موفقیت انجام دهد.

موشک حامل چشم شاهین یک موشک از نوع فیگا، متعلق به شرکت ایرسپیس بود که از ایستگاه گویانای فرانسه در سواحل شمالی آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد و براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار بود ماهواره 57 دقیقه پس از پرتاب، از موشک جدا شود.

پیش از این اعلام شده بود که این ماهواره قرار است، 10 سال در فضا بماندو کاربردهای نظامی و علمی متعددی دارد و می‌تواند تصاویر با کیفیت فوق‌العاده به زمین مخابره کند. چشم شاهین قرار بود در هر 24 ساعت شبانه‌روز 15 بار به دور زمین چرخیده و اطلاعات جمع‌آوری شده را به مرکز راهبری زمینی ارسال کند.

این ماهواره چهارمین ماهواره‌ پیشرفته‌ای است که امارات متحده عربی به فضا پرتاب می‌کند تا تعداد ماهواره‌هایش را به عدد 10 برساند. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 تعداد ماهواره‌های امارات به 12 ماهواره برسد.

شرکت ایرسپیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که دلایل ناکامی این موفقیت به شکل گسترده در حال بررسی است. در سوی مقابل امارات نیز گفت که تلاش‌هایش برای پرتاب ماهواره «چشم شاهین 2» را ادامه می‌دهد. سامانه فضایی چشم شاهین به نحوی طراحی شده که می‌تواند با یک یا دو ماهواره کار کند.

مراحل ساخت و آماده‌سازی چشم شاهین 4 سال زمان برد و یک گروه از دانشمندان اماراتی این ماهواره را در روزهای گذشته به شهر تولوز فرانسه منتقل کرد. مراحل آماده‌سازی چشم شاهین شامل آزمایش تناسب ماهواره با موشک ماهواره‌بر، آزمایش‌های ایمنی، سوخت‌گیری، ارتباط و هماهنگی موشک و ماهواره، پوشش و بارگذاری و نصب ماهواره‌ روی موشک بود.