.
.
.

جانشین فرمانده کل سپاه: دشمن از توقیف نفتکش ایرانی پشیمان خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب ایران، روز پنجشنبه 11 ژوئیه 2019 بریتانیا و آمریکا را تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دریادار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ایران صبح پنجشنبه در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه «صاحب الزمان» استان اصفهان گفت: «آمریکا و انگلیس اگر کوچکترین حسابگری را به خرج می‌دادند دست به توقیف نفتکش ایرانی نمی‌زدند، آنها از این اقدام پشیمان می‌شوند.»

او گفت: «هیچ کس جرأت تیراندازی حتی با یک تیر را نیز به کشور ما نداشته و بدون استثنا دشمن با شکست مواجه شده است».

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دولت بریتانیا صبح پنجشنبه در واکنش به خبر تلاش ایران برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی در آب‌های بین المللی خلیج بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه بریتانیا با تأکید بر تلاش سه فروند قایق ایرانی برای مسدود کردن مسیر کشتی بریتانیایی آمده است که این قایق‌ها پس از دریافت اخطار از ناو بریتانیایی مستقر در منطقه، عقب‌نشینی کردند.

سخنگوی دولت بریتانیا با تاکید بر نگرانی لندن نسبت به اقدامات تهران، مقامات ایران را به اتخاذ تدابیر لازم در جهت تنش‌زدایی در منطقه دعوت کرد.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اتهام ایران به تلاش برای سد کردن راه نفتکش بریتانیاییگفت: «ادعاهایی که مطرح می‌شود برای ایجاد تنش است و هیچ ارزشی ندارد».

او گفت: «این حرف‌ها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها (آمریکا و بریتانیا) مطرح می‌شود».

به گزارش رویترز، قایق‌های‌ سپاه پاسداران روز چهارشنبه به نفتکش بریتانیایی که در حال عبور از تنگه هرمز عبور بود دستور داد تا مسیرش را تغییر دهد و در قلمرو آبی ایران پهلو بگیرد که با دخالت ناو جنگی بریتانیایی «اچ‌ام‌اس‌مونت‌رز» مواجه شد.

طبق روایت رویترز، ناو بریتانیایی که این نفتکش را اسکورت می کرد، با دادن هشدار از طریق بی‌سیم قایق‌های سپاه را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

ساعاتی پس از این حادثه منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در بیانیه‌ای گزارش نیروی دریایی آمریکا را تکذیب و اعلام کرد که طی 24 ساعت اخیر هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی صورت نگرفته است.

در همین حال شبکه CNN چهارشنبه شب به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد که 5 قایق مسلح سپاه پاسداران به نفتکش بریتانیایی که در حال خروج از خلیج و ورود به تنگه هرمز بود نزدیک شدند و دستور دادند تا با تغییر مسیر خود در آب‌های مجاور ایران توقف کند اما در پی هشدار یک ناوچه نیروی دریایی بریتانیا عملیات خود را متوقف و منطقه را ترک کردند.

این شبکه و نیز فاکس‌نیوز به نقل از ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کردند که عملیات نزدیک شدن قایق‌های تندروی سپاه پاسداران ایران به نفتکش بریتانیایی به وسیله یک پهپاد نیروی هوایی آمریکا فیلمبرداری شده است.