اولین کاروان حجاج افغان عازم پادشاهی سعودی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز پنج شنبه 11 ژوئیه اعلام کرد، اولین کاروان حجاج امسال عازم کشور پادشاهی عربی سعودی شد.

ارگ با نشر خبرنامه‌ای نوشت، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری شامگاه چهارشنبه،در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی با حجاج دیدار کرد و گفت، برای برقراری صلح در کشور دعا کنید.

غنی خطاب به حجاج گفت: «به عظمت دین مبین اسلام در مراسم حج نگاه کنید که مسلمانان تمام جهان بدون کدام تفاوت به عبادت خالق شان مصروف‌اند».

او از حجاج خواست: «در مراسم حج به خصوص در مقام ابراهیم، به روح شهدای کشور و صحت یابی مجروحین، برقراری صلح، ثبات، آبادی، وحدت ملی و ترقی افغانستان و پایان جنگ تحمیلی بر کشور ما و دیگر ممالک اسلامی و همچنان احیای عظمت اسلامی ما، دعا کنند».

رییس جمهوری افغانستان علاوه کرد، این وظیفه دینی، وجدانی و ملی است که تسهیلات برای حجاج فراهم شود و امیدوار است که مراسم فریضۀ حج با اطمینان خاطر و بدون کدام مشکل بجا آورده شود.

از سوی دیگر، مولوی عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف افغانستان گفته است، در نخستین پرواز 340 تن از حجاج انتقال می شوند و افراد آموزش دیده بخاطر آماده ساختن مکان های بودوباش و فراهم آوری سایر سهولت ها به حجاج، قبلاً به کشور پادشاهی عربی سعودی رسیده اند و مصروف خدمات برای حجاج‌اند.

قابل ذکر است، شیخ محمد بن عبدالکریم العیسی، دبیرکل اتحادیه جهان اسلام و رئیس شورای اداری هیئت جهانی علمای مسلمان، چهارشنبه 10 ژوئیه تاکید کرد که مناسک حج جهت عبادت خدای متعال است و در این فضای روحانی جایی برای سر دادن شعارهای سیاسی، حزبی و فرقه‌گرا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شیخ محمد بن عبدالکریم العیسی، دبیرکل اتحادیه جهان اسلام گفت «هر مسلمانی باید ایام پر فضیلت حج را برای ادای مناسک و نزدیکی به خدای متعال سپری کند و از ایجاد هرگونه اخلال یا بی‌نظمی که مناسک حج را از اهداف شرعی دور کند، بپرهیزد».

شیخ العیسی در ادامه گفت: «برانگیختن شعارهای سیاسی، حزبی و فرقه‌گرا طی مراسم حج مصداق «رفث، فسوق و جدال» در حج است که به گفته خداوند تعالی: «الْحَجُّ أَشْهُرٌ مَعْلُومَاتٌ فَمَنْ فَرَضَ فِيهِنَّ الْحَجَّ فَلا رَفَثَ وَلا فُسُوقَ وَلا جِدَالَ فِي الْحَجِ.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید