.
.
.

ایران عدم پایبندی به محدودیت غنی‌سازی تعیین شده در برجام را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات دولتی ایران روز یکشنبه 7 ژوئیه 2019 اعلام کردند، از روز یکشنبه نسبت به تعهد خود درباره غنی‌سازی نکردن بیش از 3.67 درصد پایبند نخواهد بود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در یک نشست خبری که به همراه عباس عراقچی و بهروز کمالوندی و با حضور جمعی از خبرنگاران، برگزار شد گفت: «امروز از میزان 3.67 غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود».

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، نیز با انتقاد از کشورهای اروپایی در رابطه با عدم توانی‌ها برای برآورده کردن خواسته‌های ایران، گفت:« اینستکس عملیاتی شده رسما و طرف ایرانی آن هم با نهاد خارجی در ارتباط است و یکی دو مورد هم بعنوان امتحان در این ساز و کار انجام شده است».

عراقچی در عین حال گفت:«البته اهمیت سیاسی اینستکس را نباید فراموش کنیم. اینکه کشورهای اروپایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا راهکاری را در نظر گرفته‌اند خیلی مهم است».

او در رابطه احتمال حضور آمریکا در مذاکرات اروپایی ها با ایران، گفت:« آمریکا اگر تحریم‌ها علیه ایران را بردارد می‌تواند در مذاکرات ایران در چارچوب 4 + 1 حضور پیدا کند».

عراقچی افزود: «در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی‌سازی اعلام عدم پایبندی می‌کنیم».

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت:«برجام یک پرونده بسته شده است به این معنی که قابل مذاکره مجدد و گفتگوی مجدد نیست برجام بدون اینکه یک کلمه اضافه و کم شود باید اجرا بشود».

عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:«جلسه وزرای ایران و 1+4 در ماه جاری میلادی احتمالا برگزار می‌شود.

او اظهار داشت:«ما خواهان سفر نمایشی هیاتی به ایران نیستیم؛ یعنی نه کسی نمایشی بیاید و نه خودمان نمایشی جایی برویم».
او افزود:«ما برای گام سوم و گامهای بعدی را کاملا برنامه ریزی کرده‌ایم و با همکاری سازمان انرژی اتمی برنامه گام به گامی را طراحی کرده‌ایم».

عباس عراقچی تاکید کرد:«روند کاهش تعهدات در راستای حفظ جام است و ممکن است این روند در نهایت به خاتمه حضور ما در برجام منتهی شود».

عراقچی: حضور آمریکا در مذاکرات 4 + 1 از نظر ما هیچ مشکلی نخواهد داشت اما دیگر آمریکا در برجام جایی ندارد و 5 + 1 دیگر وجود ندارد.

عراقچی: «اینکه اروپایی‌ها هنوز نتوانسته اند که خواسته های ما را برآورده بکنند به این معنی نیست که رایزنی های دیپلماتیک قطع شده باشه».
او گفت که تماس‌های رسمی و غیررسمی و علنی و غیر علنی با طرف‌های اروپایی در حال انجام است.