فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشدار «وضعیت قرمز» درباره روابط خانوادگی در ایران: ثبت 20 طلاق در هر ساعت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه شهروند با استناد به آمار ثبت و احوال ایران گزارش کرد که در هر ساعت 20 طلاق در ایران ثبت می‌شود و به ازای هر هزار مورد ازدواج، 318 مورد طلاق رخ می‌دهد.

  در گزارش روزنامه شهروند درباره افزایش طلاق در ایران، با تاکید بر اینکه « در چند سال گذشته بارها جامعه‌شناسان ایرانی از لزوم چاره‌اندیشی دراین‌باره گفته و نسبت به «وضعیت قرمز» دوام خانواده در ایران هشدار داده‌اند»، آمده: « آمارهای رسمی سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد سال گذشته نه‌تنها شرایط این حوزه بهتر نشده، بلکه در این سال نسبت تعداد طلاق رخ‌داده به تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده به بالاترین رقم در تاریخ ایران از زمان شروع به کار سازمان ثبت‌احوال رسیده است؛ مقایسه تعداد ازدواج‌ها و طلاق‌های ثبت‌شده در این سال می‌گوید که در کنار هر هزار ازدواج، 318 مورد هم طلاق رخ داده است. به عبارت دیگر سال گذشته در هر ساعت 63 زوج زندگی مشترک تازه‌ای را آغاز کرده‌اند که البته در همین سال و در هر ساعت 20 خانواده هم از بین رفته است.»

  حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، به روزنامه شهروند گفته: « در کنار کاهش میل ازدواج، روند افزایش طلاق را هم داریم. این افزایش قابل انکار نیست اگرچه همه ما نگران این افزایش هستیم. علاوه بر این طلاق یکی از 5 اولویت اصلی کشور ماست و این لزوماً به معنی کار نکردن مسئولان نیست، ولی این ساده‌انگاری است که فکر کنیم با این کارهای کنونی می‌توانیم ازدواج را افزایش و طلاق را کاهش دهیم. چون ازدواج و طلاق مولفه‌هایی چندعاملی‌اند اما در حال حاضر نشانگرها نشان می‌دهد که وضع بر اساس آمار رسمی نگران‌کننده است. اگر این کارها انجام نمی‌شد قطعاً وضع بدتر بود، اما نباید انتظار داشته باشیم که با این کارها شیب ازدواج مثبت و طلاق منفی شود.»

  بررسی آمارها نشان می‌دهد در حالی که نسبت طلاق و ازدواج در ایران در سال 1377 شمسی، 80 طلاق به ازای هر 1000 ازدواج بوده، 20 سال بعد و در سال 1397 آمار طلاق بیش از چهار برابر شده و به ازای هر 1000 ازدواج، 318 مورد طلاق ثبت شده است.

  بیشترین آمار طلاق سالیانه در ایران مربوط به سال 1395 است که در آن 181 هزار و 49 مورد طلاق ثبت شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران