فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرمانده پیشین طالبان: روسیه بخش بزرگی از سلاح های طالبان را تأمین می کرد

  منبع: دبى-العربيه.

  محمد ابراهیم، یکی از فرماندهان پیشین طالبان به تازگی ادعا کرد، روسیه بخش بزرگی از سلاح های این گروه را در شمال افغانستان تأمین می کرد.

  محمد ابراهیم فرمانده برجسته طالبان در چند ولسوالی سمنگان در شمال افغانستان بود که سه سال پیش با 120 نفر از افراد تحت امرش به دولت این کشور پیوست.

  به گزارش سایت خبری «پاسبانان» ابراهیم مدعی است: «بخش بزرگی از سلاح های پیشرفته مشمول، جنگ افزارهای دوربین دار و لیزری را روسیه به مخالفان مسلح دولت کمک کرده است».

  پیش از این مولوی عبدالمنان نیازی یکی از شاخه های جدا شده از گروه طالبان در زون غرب افغانستان گفته بود که روسیه به گروه طالبان در شمال این کشور سلاح های پیشرفته لیزری کمک می کند.

  مولوی شمس الدین شهاب ولسوال پیشین بُرکه ولایت بغلان در شمال افغانستان سال گذشته گفته بود: «آی اس آی پاکستان هشت هزار جنگ افزارهای دوربین دار از کشور روسیه به ارتش آن کشور خریده و پس از آن، آی اس آی شبیه جنگ افزارهای روسی به ارتش آن کشور ساخته وسلاح های نوع روسی را به گروه طالبان در شمال افغانستان سپرده است».

  در همین حال الکساندر مانتتسکی سفیر روسیه در کابل این خبر را رد کرده و گفته است: «ما هرگز تلاش نمی کنیم که گروه های مخالف مسلح افغانستان را تمویل و تجهیز کنیم، زیرا تجهیز و پشتیبانی از این گروه هیچ سودی به ما نخواهد رساند».

  از سوی دیگر، برخی از مقام های امنیتی افغان در گذشته دولت ایران را نیز به تجهیز و تمویل طالبان در افغانستان متهم کرده بودند که مقام های ایرانی این اتهامات را رد کردند.

  گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران