فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: کمیته تدوین قانون اساسی راهی برای پایان دادن به بحران سوریه است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پیدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه، گفت، کمیته تدوین قانون اساسی سوریه راهی برای پایان دادن به بحران سوریه خواهد بود.

  او با اشاره به وضعیت در ادلب گفت پایان دادن به بحران سوریه کار آسانی نیست لذا همکاری روسیه با ترکیه ضروری است.

  پدرسون گفت :«هفته آینده به دمشق سفر خواهم کرد و امیدوارم به تصمیمات مهمی دست یابیم».

  او گفت: من خوشحال هستم که مواضع ما با روسیه در مورد سوریه بسیار نزدیک شده است.

  پیدرسون گفت:«بحران سوریه طی 8 سال گذشته باعث دو دستگی و اختلاف نظر و تفرقه در جامعه سوریه شده است».

  فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه از همه طرف‌های درگیر در این کشور خواست تا به وضعیت «نه جنگ و نه صلح» اجتناب ورزیده و به نزاع چند ساله این کشور پایان دهند.

  پیدرسون روز پنجشنبه در مصاحبه ای با خبرگزاری روسی «تاس» گفت، این سناریو (بحران سوریه) باید پایان یابد و طرف‌های نزاع بهتر است که درگیری های مسلحانه را متوقف کنند و به روند سیاسی روی آورند.

  پیدرسون افزود:«این تنها راه بازگرداندن استقلال و تمامیت ارضی و سلامتی خاک سوریه است ».

  فرستاده ویژه سازماان ملل به سوریه تاکید کرد:«قطعنامه 2254 حاوی تمام ابزارهای لازم برای تحقق صلح و استقلال و حفظ تمایت ارضی سوریه است».

  گفتنی است که رهبران چهار کشور ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه که دو ماه پیش در استانبول گرد آمدند، بر ضرورت تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی تاکید کردند. رهبران این چهار کشور همچنین از روند مورد حمایت سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی و تشکیل کمیته قانون اساسی پشتیبانی کرده‌اند.

  اهداف نشست چهارجانبه، روشن‌شدن گام‌های بعدی در روند سیاسی برای پایان دادن به بحران، دستیابی به یک نقشه راه و ایجاد کمیته قانون اساسی به‌عنوان سازوکار تعیین‌کننده در جریان تدوین قانون اساسی جدید سوریه، عنوان شد.

  پیش‌تر مقام‌های سه کشور ایران، روسیه و ترکیه که مذاکرات جداگانه‌ای را برگزار می‌کنند نیز در مورد تشکیل «کمیته قانون اساسی» سوریه گفت‌وگو کرده بودند.

  رهبران چهار کشور گفته‌اند «به انتخاباتی شفاف نیاز داریم؛ انتخاباتی که تحت نظارت بین‌المللی برگزار شود. پناهجویان [سوری] نیز باید امکان این را داشته باشند که در این انتخابات شرکت کنند».

  مرکل صدر اعظم آلمان و مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه نیز بارها بر ضرورت تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانون اساسی تاکید کردند.

  برغم همه تلاش‌ها اما هنوز موانع مختلفی برای دستیابی به یک صلح پایدار در سوریه باقی مانده‌است. از جمله اختلاف نظر بین کشورهای منطقه در باره آینده بشار اسد، رئیس‌جمهوری فعلی سوریه که از حمایت ایران و روسیه برخوردار است. کشورهای غربی و ترکیه و بسیاری از کشورهای عربی بشار اسد را عامل حملات مرگبار و گسترده به غیرنظامیان سوری می‌دانند. جنگ داخلی سوریه نیز با سرکوب شدید اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز به حکومت اسد در سال 2011 آغاز شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران