فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خطیب نماز جمعه تهران: دشمن حمله کند آب‌های آبی خلیج را سرخ می‌کنیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد علی موحدی کرمانی، خطیب نماز جمعه تهران، روز جمعه 5 ژوئیه 2019 با تکرار تهدیدهای ایران، گفت که کشورش « در هر اندازه و درجه‌ای که لازم باشد» به غنی‌سازی اورانیوم خواهد پرداخت و در صورت حمله «دشمن» آب‌های آبی خلیج را سرخ خواهد کرد.

  خطیب نماز جمعه تهران با مطرح کردن موضوع حمله به اسرائیل، گفت: « اگر [ایران] بخواهد به کشوری مثل اسرائیل حمله کند، کافی است نیروگاه اتمی اسرائیل را بزند. در این صورت اسرائیل توسط خودش با بمب‌های هسته‌ای که دارد چندبار شخم زده خواهد شد.»

  او همچنین مدعی شد که « ایران برای تامین انرژی به غنی‌سازی ادمه می‌دهد و این غنی‌سازی برای ساخت بمب اتم نیست، زیرا ایران نه بمب اتم را مشروع می‌داند و نه احتیاجی دارد.»

  موحدی کرمانی درباره از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در ایران گفت: « ما از 16 تیر (7 ژوئیه) اورانیوم را در هر اندازه و درجه‌ای که لازم باشد.

  غنی‌سازی خواهیم کرد و دشمنان ما اگر مایلند رنگ آب‌های خلیج فارس از نیلی به سرخ تغییر کند، به فکر حمله باشند.»

  حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه 3 ژوئیه گفته بود که « نسبت غنی سازی اورانیوم را از 3.67 درصد مشخص شده در توافق هسته‌ای (برجام)، بالاتر خواهد برد.»

  ایران در اول ژوئیه اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده‎اش از سقف 300 کیلوگرم مشخص شده در برجام، بیشتر شده است.

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در واکنش به این سخنان در صفحه توئیترش نوشت: «ایران اکنون تهدیدی جدید صادر کرده است، روحانی می‌گوید اورانیوم را "به هر نسبتی که بخواهیم" عنی سازی خواهند کرد چنانچه نوافق هسته‌ای جدیدی نباشد. مراقب تهدیدهای‌یتان باشید، ممکن است به گونه‌ای شما را نیش بزند که پیشتر هیچ کسی نیش نخورده باشد.»

  امام جمعه موقت تهران با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ برای لغو حمله نظامی به ایران که به دلیل احتمال کشته شدن 150 نفر، گفت: «می‌گوید برای کشته نشدن 150 ایرانی حمله را لغو کرده؛ آقای ترامپ، شما ناگهان جنازه سربازان آمریکایی را در برابر چشمانت دیدی و از حمله صرف نظر کردی. با خودت گفتی وقتی پهپاد رادارگریز را می‌زنند، با ناوی که بر روی آب در مقابل چشانشان قرا دارد چه می‌کنند.»

  آمریکا پس از آنکه ایران یک پهپاد این کشور را در آسمان خلیج سرنگون کرد، تصمیم به اقدام نظامی علیه ایران گرفت ولی رئیس‌جمهوری آمریکا 10 دقیقه قبل از آغاز عملیات آن را به تعویق انداخت. او در آن زمان گفت: « آنها روز دوشنبه یک پهپاد بدون سرنشین را، که بر فراز آب‌های بین‌المللی در پرواز بود، سرنگون کردند. ما دیشب کاملا مجهز و آماده برای حمله تلافی‌جویانه به سه مکان مختلف [در ایران] بودیم که من پرسیدم: چند نفر کشته خواهند شد؟ یکی از ژنرال‌ها به من پاسخ داد: قربان، ۱۵۰ نفر. من ۱۰ دقیقه پیش از اجرای حمله آن را متوقف کردم، [به این خاطر که وارد آوردن چنین تلفات بالایی] واکنشی متناسب با سرنگون کردن یک پهپاد بدون‌سرنشین نبود.»

  ترامپ بعدها در صفحه توئیترش نوشت: « من از اقدام نظامی علیه ایران هیچ‌گاه عقب ننشسته‌ام، تنها در حال حاضر حمله را به عقب انداختم.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران