فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امام جمعه قم: تا دو روز دیگر به نقطه قبل از برجام برمی‌گردیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  امام جمعه قم، با بیان اینکه اروپا دو روز دیگر مهلت دارد تا به خواسته ایران تحقق بخشد وگرنه این کشور به نقطه قبل از برجام بازمی گردد، از کاهش تعهدات ایران بر اساس بند 36 برجام خبر داد.

  تهدید به خروج ایران از برجام، علیرغم هشدار مقامات اروپایی به ایران، یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده در تریبون های نماز جمعه شهرهای مختلف بود. خبرگزاری های ایران، امروز جمعه 5 ژوئیه 2019، گزارش دادند، هاشم حسینی بوشهری در خطبه های این هفته نماز جمعه قم در مصلی قدس گفت: «مدیران جامعه گاهی تحمل شنیدن حرف حق را ندارند و همین مانع ایجاد می کند و با واقعیات جامعه روبرو نمی شوند و هر چه این فاصله بین حاکمان و واقعیات جامعه صورت پذیرد عدالت اجتماعی یا به کندی صورت می گیرد و یا اصلا صورت نمی گیرد.» او مانع دیگر سر راه عدالت اجتماعی را خودبینی مدیران جامعه دانست که نباید امتیازات خاصی را به خود بدهند.

  اروپایی‌ها برای مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا، سازوکار ویژه مالی خود برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را راه‌اندازی کردند. اینستکس، یک شرکت تسویه مالی است که وظیفه تسویه حساب بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی که قصد صادرات و واردات به یکی از دو مقصد را دارند، به عهده خواهد داشت.

  برونو لی مایر، وزیر دارایی فرانسه به تازگی در این باره گفت که امیدوار است این کانال در روزهای آتی شروع به کار کند.

  وزارت امور خارجه فرانسه تاکید کرد که اینستکس بر اساس تعهد کامل ایران به برجام اجرایی می شود .

  امام جمعه قم، با اشاره به طولانی شدن راه اندازی کانال مالی اینستکس اظهار کرد: «انتظار جمهوری اسلامی این بود که اروپا خواسته ایران را مورد توجه قرار دهد اما یک قدم در ارتباط با تحقق برجام گام برنداشتند. بعد از یک سال جمهوری اسلامی بر اساس بند 36 برجام تعهدات خود را کاهش داد. اروپا دو روز دیگر مهلت دارد تا به خواسته ایران تحقق بخشد والا به نقطه قبل از برجام بازمی گردیم.» او راهبرد دشمنان را فشار ایران برای مذاکره دانست و تحریم رهبر ایران را به عنوان دلیلی بر بی خردی آمریکا قلمداد کرد.

  گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آخرین دور تحریم ها علیه ایران و در واکنش به ساقط کردن پهپاد این کشور توسط سپاه پاسداران، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران صادر کرد که علی خامنه‌ای، رهبر ایران و هشت فرمانده سپاه پاسداران را مورد هدف قرار داد.

  مطابق گفته استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، این فرمان ترامپ، میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران را مسدود کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران