فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اسپانیا: توقیف نفت‌کش ایران در جبل‌الطارق به درخواست آمریکا انجام شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خوسه بوریل، وزیر امور خارجه اسپانیا، روز پنج‌شنبه 4 ژوئیه 2019 اعلام کرد که توقیف یک نفت‌کش ایران که در حال گذر از تنگه جبل‌الطارق بود و گمان می‌رفت علیرغم تحریم‌ها در حال انتقال نفت به سوریه است، به درخواست ایالات متحده آمریکا انجام شد.

  وزیر امور خارجه اسپانیا گفت: «ما در حال بررسی شرایط این موضوع هستیم. آمریکا از بریتانیا درخواست کرد» که نفت‌کش توقیف شود.
  مقامات جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا اعلام کردند در ساعات آغازین روز پنج‌شنبه یک نفت‌کش ایرانی که در حال عبور از 4 کیلومتری جبل‌الطارق بود را توقیف کردند. جبل‌الطارق منطقه‌ای در جنوب اسپانیا است که بخشی از خاک بریتانیا به شمار می‌رود.

  خوسه بوریل افزود: «ما در جریان این عملیات بودیم. شناورهای گارد ساحلی اسپانیا اقدام به ایمن‌سازی منطقه کردند... ما همزمان در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا هنگام توقیف این کشتی، حاکمیت ملی اسپانیا نقض شده یا خیر، زیرا که کشتی در آب‌هایی توقیف شد که ما آنها را اسپانیایی می‌دانیم.»

  فابیان بیکاردو رئیس دولت جبل‌الطارق که بخشی از بریتانیا به شمار می‌رود، گفت آژانس‌های اجرای قانون و تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا، صبح پنجشنبه بالای نفت‌کش رفتند. او ادامه داد: «این اقدام با موافقت من صورت گرفت. هیئت بندر و نهادهای اجرای قانون تلاش کردند تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا را در این عملیات همراه کنند.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران