آیا قاسم سلیمانی دستور حمله به سفارت بحرین در بغداد را صادر کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع مطلع عراقی روز جمعه 28 ژوئن 2019 به العربیه خبر دادند که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران به ابو مهدی المهندس، فرمانده شبه‌نظامیان حشد شعبی عراق دستور داده بود که به سفارت پادشاهی بحرین در بغداد حمله کنند.

این منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، گفت که گردان‌های حزب‌الله، عبدالامیر عبودی مسئول بخش سیاسی گردان‌های سیدالشهداء، امیر القریشی مسئول بخش رسانه‌ای النجباء، شبل الزبیدی از گردان‌های امام علی و شخصی به نام عبدالامیر از دفتر گردان‌های حزب‌الله اقدام به جمع‌آوری 100 تا 150 نفر از نیروها کرده تا در مقابل سفارت بحرین و در اعتراض به نشست منانه تجمع کنند. این افراد به بخش بیرونی سفارت حمله کرده و وارد آن شدند.

به گزارش این منبع، نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق عراق خواستار تجمع دوباره در مقابل سفارت بحریم شد. وزارت کشور عراق تعدادی از تظاهرکنندگان را دستگیر کرده اما سرکردگان آنها کماکان آزادند.

وزارت امور خارجه عراق اقدام برخی تظاهرکنندگان به حمله به سفارت بحرین را محکوم کرده و تاکید کرد که به محترم شمردن اماکن دیپلماتیک و ضرورت عدم تعرض به آنها پای‌بند است.

وزارت امور خارجه عراق تاکید کرد که امنیت سفارتخانه خط قرمزی است که به هیچ وجه نباید مورد تجاوز قرار گیرد و «مقامات امنیتی اقدامات لازم را انجام داده و همه تلاش خود را برای پیگرد عاملان و آمران این اقدامات به کار می‌گیرند.»

در بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده که «تعدادی از حمله‌کنندگان به سفارت بحرین دستگیر شده و به نهادهای قضایی تحویل داده شده تا به شکل عادلانه مجازات شوند. اقدامات امنیتی برای حمایت از ساختمان سفارت با هدف جلوگیری از هر گونه حمله به سفارت یا کارکنانش و یا اخلال در امنیتش نیز در دستور کار قرار گرفته‌اند.»

محمد علی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق، شامگاه پنج‌شنبه و پس از حمله تظاهرکنندگان، به سفارت بحرین رفت.

خبرنگار العربیه گزارش کرد که شامگاه پنج‌شنبه 45 نفر از تظاهرکنندگان بازداشت شده و 5 نفر از نیروهای امنیتی عراق در حین متفرغ کردن تجمع‌کنندگان زخمی شدند.

در واکنش به حمله صورت گرفته به سفارت پادشاهی بحرین در بغداد، وزارت امور خارجه این کشور صلاح علی المالکی، سفیر بحرین را برای مشورت، از بغداد به منامه فرا خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید