آغاز به کار بیستمین کنفرانس «جی 20» با پروندهای مختلف در ژاپن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیستمین نشست کشورهای عضو «جی 20» امروز جمعه در اوزاکای ژاپن آغاز به کار کرد و به مدت 2 روز ادامه خواهد یافت. با توجه به رویدادهای اخیر در منطقه خاورمیانه و مسائل دیگر جهان انتظار می‌رود نشست امسال اختلاف نظر‌ها میان کشورهای شرکت‌کننده بیش از سال‌های گذشته باشد.

مهم‌ترین نگرانی‌های نشست

این اجلاس به دلیل مسائل مهمی از قبیل تجارت جهانی و تنش و کشمکش‌ منطقه‌ای، یکی از مهمترین و حساس‌ترین اجلاس‌های این مجموعه به شمار می‌رود.

انتظار می‌رود در جلسه‌های روز جمعه و شنبه سخنانی ایراد و موضاعاتی مطرح شود که با پرداختن به تجارت بین‌المللی، تنش‌های ژئوپلتیک و تغییرات آب‌وهوایی بحث برانگیز باشد.

اولین جلسه به اقتصاد، تجارت و نگرانی‌هایی که در رابطه با مسائل اقتصادی و ثبات بازار و تجارت در جهان وجود دارد اختصاص یافته است.

یکی از برجسته ترین موارد که در این اجلاس احتمال مطرح شدن آن می‌رود، موضوع جنگ «غول‌های اقتصادی» یا جنگ تجاری فزاینده میان چین و ایالات متحده است« علاوه بر آن وضعیت تنش‌زده در منطقه خلیج، به ویژه پس از حملات به نفت‌کش‌ها در هفته‌های گذشته مطرح خواهد شد.

رئیس جمهوری چین پیش از سفر به ژاپن برای شرکت در این نشست گفت: «منطقه خلیج اکنون در حساس‌ترین وضعیت قرار گرفته است، این منطقه بر سر دو راهی جنگ و صلح قرار دارد».

پرونده ایران

پرونده ایران نیز در میزگرد و در جلسات دوجانبه کشورهای بزرگ حضور خواهد داشت. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز جمعه گفت که نشست او با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، طیف وسیعی از مسائل از جمله تجارت، سرمایه‌گذاری، مسائل غرب آفریقا، مبارزه با تروریسم و پرونده ایران شامل می‌شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست «جی20» دیدارها و گفت‌وگوهایی را با سران کشورهای مختلف خواهد داشت که در بخشی از این گفت‌وگوها به موضوع ایران خواهد پرداخت.

کاخ سفید در توییتی اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حاشیه نشست «جی 20» ملاقات می‌کنند.

طبق این گزارش ترامپ و مرکل درباره راه‌هایی برای مقابله با گسترش سلاح‌های هسته‌ای و خطرات ایران و کره‌شمالی به بحث و گفت‌وگو خواهند پرداخت. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از صدراعظم مرکل درخواست می‌کند تا در کمپین فشار حداکثری جهانی علیه ایران به آمریکا ملحق شود.

دونالد ترامپ در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بر سر همکاری‌ در جهت تقویت روابط دو کشور به بحث‌ و گفت‌وگو پرداختند. نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد، درباره مسائل ایران و کره‌شمالی با آمریکا همکاری خواهد کرد.

دونالد ترامپ همچنین در حاشیه نشست جی 20، دیداری با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیرامون مسئله "افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا" داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید