مکرون: برای جلوگیری از افزایش تنش با ایران همه تلاشمان را به‌کار خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایمانول مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز پنجشنبه 27 ژوئن گفت، ما همه تلاش خود را برای جلوگیری از افزایش هر گونه تنش نظامی میان ایالات متحده آمریکا و ایران بکار خواهیم گرفت.

مکرون در دومین روز از سفر خود به ژاپن، که با هدف شرکت در اجلاس G20 صورت گرفته است، گفت: «ما همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا هیچ کدام از طرف‌ی نزاع مرتکب اشتباهی نشوند که قابل اصلاح نباشد».

او افزود:«بسیار ضروری است که همه برای کاهش تنش اقدام کنند».

رئیس جمهوری فرانسه، گفت، روز جمعه موضوع اختلافات تهران و واشینگتن را با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در میان خواهد گذاشت و در این باره با او صحبت خواهد کرد.

ترامپ روز چهارشنبه گفت، اگر جنگی با ایران رخ دهد این جنگ طولانی نخواهد بود. سخنان دونالد ترامپ از نظر برخی تحلیلگران به عنوان پیام هشدار به تهران تلقی می‌شود.

مکرون همچنین تاکید کرد، فرانسه با ایالات متحده بر سر «هدف استراتژیک» و آن اینکه ایران نباید به اسلحه هسته‌ای دسترسی پیدا کند، اتفاق نظر دارند».

رئیس جمهوری فرانسه گفت، کشورهای اروپایی باید بر فشار خود بر ایران با هدف پایبندی تهران به توافق هسته‌ای سال 2015 ادامه دهند.

مکرون افزود او با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفتگو کرده و به او گفته است که خارج شدن ایران از توافق هسته «اشتباه بزرگی» خواهد بود.
او همچنین گفت، بر اساس اطلاعات موجود در دست فرانسوی‌ها، پهپاد آمریکایی که روز 20 ژوئن توسط پدافند موشکی ایران ساقط شد، برخلاف گفته ایرانی‌ها وارد حریم هوایی ایران نشده بود و بر فراز «آب‌های بین‌المللی» بود.

از سوی دیگر نیکولای پاتروشف، رئیس شورای امنیتی روسیه روز سه شنبه گفت، هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ایران مورد اصابت قرار گرفت.

او گفت: «وزارت دفاع روسیه اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد هواپیمای بدون سرنشین در حریم هوایی ایران مورد اصابت قرار گرفت و سرنگون شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید