خطاب سازمان ملل به طالبان: خبرنگاران افراد غیرنظامی هستند، تهدید نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل پنج شنبه 27 ژوئن تهدید طالبان بر خبرنگاران و رسانه های افغانستان را محکوم کرده و اعلام کرد، خبرنگاران افراد غیرنظامی هستند، تهدید نکنید.

این نمایندگی سازمان ملل متحد با نشر خبرنامه ای نوشت، آزادی مطبوعات مهم است. افراد غیرنظامی هرگز نباید عمداً هدف خشونت قرار گیرند. اینها دو اصل اساسی هستند.

در این خبرنامه از گروه طالبان خواسته شده است که تهدید خبرنگاران و فعالان رسانه ای افغانستان را که شامل حملات نظامی این گروه شده را لغو کنند.

در خبرنامه آمده است: «قانون بین المللی بشردوستانه که بر تمام گروه های درگیر در افغانستان به شمول طالبان، اعمال می شود، حمله بر افراد ملکی در هر زمان و مکانی را منع قرار داده است. کارمندان رسانه ای افراد ملکی هستند و حقوق آنها به ویژه حقوق اساسی شان برای فعالیت در یک محیط عاری از هر گونه تهدید، ارعاب و فشار بی مورد از سوی نهاد بیرونی به شمول دولت ها باید حفاظت شود».

در ادامه این خبرنامه ذکر شده است: «در راستای تهدیدهای مکرر طالبان، یادآوری می کنم که آزادی مطبوعات در افغانستان با هزینه گزافی به دست آمده است. شمار زیادی از خبرنگاران در افغانستان در حملات محاسبه شده کشته شدند. ما نمی توانیم در برابر این اعمال وحشیانه به جز خشم احساسی دیگر داشته باشیم».

در خبرنامه تاکید شده است: «سازمان ملل متحد آگاه است که افغانستان یکی از خطرناک ترین کشورها برای کار خبرنگاران است و ما همراه با همکاران ملی و بین المللی خود برای حفاظت از خبرنگاران و مبارزه علیه معافیت از مجازات، متعهد باقی می مانیم. بیایید صرف نظر از اینکه چه کسی خبرنگاران را تهدید و هدف ارعاب و خشونت قرار داده است، برای اقدامات عملی جهت رسیدگی به آن نیروهایی که رسانه ها را تهدید می نمایند، به تعهد جمعی مان احترام بگذاریم».

سازمان ملل متحد گفته است، چنانچه خبرنگاران افغانستان با وجود تهدیدات طالبان به فعالیت های خود ادامه می دهند، تهدیداتی که طالبان را سلب مشروعیت می کند و آنها را از هر گونه ادعای نمایندگی از مردم افغانستان محروم می سازد.

در این خبرنامه نوشته شده است: «شمار زیادی از خبرنگاران زمانی که در حال انجام وظیفه بودند، جان هایشان را از دست دادند. شمار زیادی دیگر در جریان انجام وظیفه شان از آزار و اذیت، ارعاب و لت و کوب رنج برده اند.

ملل متحد در همبستگی با تمام کارمندان رسانه ای در افغانستان باقی می ماند. ما به حمایت خود از حکومت افغانستان در تطابق با مکلفیت های بین المللی اش در بخش حقوق بشر، برای تطبیق اقداماتی که می تواند مصونیت خبرنگاران را بهبود بخشد و باعث انکشاف رسانه های آزاد؛ جایی که هیچ صدایی به دلیل ترس خاموش نمی شود، ادامه می دهیم».

گزارشگران بدون مرز: از خبرنگاران افغانستان محافظت شود

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز روز چهارشنبه 26 ژوئن تهدید طالبان بر خبرنگاران و رسانه های افغانستان را محکوم کرده از دولت افغانستان و امریکا خواست که در زمینه تأمین امنیت و محافظت از جان خبرنگاران تلاش کنند.

این سازمان با نشر خبرنامه ای نوشت، دولت افغانستان، امریکا به ویژه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه واشنگتن برای صلح کابل برای مصئونیت خبرنگاران افغان از همه امکانات استفاده کند.

در این خبرنامه آمده است: «حمله به اهداف غیرنظامیان از این میان خبرنگاران و رسانه‌ها مصداق جنایت جنگی است. ما بار دیگر کشورهای مذاکره کننده با طالبان را فرا می‌خوانیم از این گروه بخواهند که رسما اعلام کند که تعهدات بین‌المللی و حقوق بشردوستانه و بیش از هر چیز کنوانسیون‌های ژنیف، را پذیرفته و آنها را رعایت می‌کنند».

از سوی دیگر، جان بس سفیر امریکا در کابل پایتخت افغانستان سه شنبه 25 ژوئن از گروه طالبان خواست که تهدید علیه خبرنگاران افغان را متوقف کند.

جان بس در صفحه رسمی توییترش نوشت: «تشدید خشونت علیه خبرنگاران یا غیرنظامیان امنیت و فرصت را به افغانستان نخواهد آورد. خشونت نمی تواند طالبان را برای رسیدن به اهداف سیاسی اش کمک کند».

جان بس تاکید کرد: « رسانه ها از دست آوردهای مهم 18 سال گذشته افغانستان است. خبرنگاری جرم نیست بلکه یک ارزش خدمات عمومی جهانی است».

حکومت افغانستان نیز اعلام کرده است که برای تأمین امنیت و حفظ جان خبرنگاران و فعالان رسانه ای این کشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

طالبان خبرنگاران افغان را تهدید کردند

گروه طالبان روز دوشنبه 24 ژوئن رسانه ها را به طرف داری از دولت افغانستان و نشر اعلانات ضد این گروه متهم کرد و به عملیات نظامی تهدید نمود.

این گروه با نشر خبرنامه‌ای نوشت، برخی از رسانه‌ها که علیه گروه طالبان اعلانات پخش و نشر می‌کنند تا یک هفته مهلت داده تا این روند کاری‌اش را تغییر دهند در غیر آن مورد حملات نظامی این گروه قرار خواهند گرفت.

در این خبرنامه طالبان آمده بود: «اگر در ظرف یک هفته تمام رادیوهای محلی، (اف ام و غیر اف ام)، تلویزیون‌ها و باقی رسانه‌ها از همچو عملکرد خود دست بردارنشوند، پس مجاهدین امارت اسلامی این رسانه‌ها را به حیث رسانه‌ نه؛ بلکه به حیث لانه‌های استخباراتی دشمن می‌شناسند و از طرف مجاهدین در مرکز و ولایات، شهرها و اطراف من حیث هدف نظامی قرار خواهد گرفتند، آن زمان مراکز، خبرنگاران، کارمندان و پرسونل همچو به اصطلاح رسانه هیچ نوع مصئونیت نخواهد داشتند».

از سوی دیگر، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرده است: «در سال روان میلادی، پنج تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ایی افغانستان کشته شدند و از سال 2001 تا به حال، بیشتر از 105 خبرنگار و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان کشته شده‌اند که پروندۀ اکثریت این قتل‌ها به دلایل مختلف از سوی حکومت افغانستان بررسی نشده است. و این نشان می‌دهد که متأسفانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان مصونیت ندارند».

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در کنار عراق و سوریه گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size