«جنگ سایبری» میان آمریکا و ایران همزمان با افزایش تنش بین دو کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی شدت یافت تنش میان ایالات متحده آمریکا و ایران، دو کشور به طور غیر مستقیم از آغاز جنگ سایبری خبر دادند. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه 20 ژوئن از حمله سایبری به سیستم موشکی ایران و تخریب آن خبر داد. این وزارت اعلام کرده که حمله از مدت‌ها پیش برای آن برنامه ریزی شده و با موفقیت انجام گرفت.

این در حالی است که محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه، 24 ژوئن، به این خبر واکنش نشان داده و در صفحه توئیتر خود نوشت: «رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند. باید بگویم که مدت‌هاست ما با «تروریسم سایبری» -مثل استاکس‌نت- و یک‌جانبه‌گرایی-مثل تحریم‌ها- مواجهیم.»

او گفت: «نه یک حمله، بلکه در سال گذشته 33 میلیون حمله را با سپر دژفا خنثی کردیم. حمله موفقی از آن‌ها صورت نگرفته، هرچند تلاش‌های زیادی می‌کنند».

جنگ الکترونیکی؛ حمله هکرهای ایران

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 20 ژوئن اعلام کرد، حملات سایبری تازه ای را علیه سامانه تسلیحاتی ایران انجام داده است. رسانه‌های آمریکایی می گوینداین حمله در همان روزی که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از حمله به نقاطی در خاک ایران منصرف شد، رخ داده است.

مقامات پنتاگون اما از اظهار نظر به طور علنی در باره این خبر در رسانه‌ها خودداری کردند.

نشریه واشنگتن پست نوشت ، این حمله سایبری موجب از کار افتادن سیستم‌های کامپیوتری کنترل تجهیزات شلیک موشک‌ و راکت‌ شده است.

نیویورک تایمز هم نوشت، حمله سایبری در تلافی سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران و حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان صورت گرفته است.

دونالد ترامپ اخیر اعلام کرد، تحریم‌ها شدیدتری را علیه ایران اعمال خواهد کرد تا این کشور قادر به دسترسی به سلاح هسته‌ای نباشد او گفت به موازات این تحریم ‌ها اتمی فشار اقتصادی بر ایران نیزادامه پیدا خواهد کرد تا تهران مسیرش را عوض کند.

از سوی دیگر، سه شرکت آمریکایی مختلف در زمینه «امنیت سایبری» اعلام کردند گروهی از هکرهای ایران طی چند هفته گذشته به طیف وسیعی از مؤسسات ایالات متحده حمله کردند این حملات به موازات افزایش تنش نظامی میان دو کشور در منطقه خاورمیانه صورت گرفت

تحلیلگران دو شرکت کروستریک«Crowdstrike» و دراگوس « Dragos» اعلام کردند، هفته گذشته آنها حملات گسترده‌ای جدیدی از طریق مجموعه از ایمیل‌های «فریب دهنده» دریافت کردند که هدف از ارسال این ایمیل‌ها حمله به اهداف مختلف نظامی و تاسیساتس در ایالات متحده آمریکا بوده است که این حملات همه خنثی شده است.

هکرهایی که به تاسیسات ایالات متحده حمله کردند، با نام‌های « APT33» یا «Magnallium» یا «Refined Kitten» که این مجموعه از هکرها به احتمال زیاد به سود ایران عمل می کنند.

دراگوس اعلام کرد از میان اهداف آمریکایی که مورد هجوم هکرهای ایران قرار گرفت اما خنثی شد، وزارت انرژی و یک آزمایشگاه و شش تاسیسات دیگر بود.

سومین شرکت امنیتی موسوم به FireEye نیز از حمله گسترده هکرهای ایران به 2 سازمان دولتی و شرکت‌های خصوصی در ایالات متحده و اروپا خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید