جزئیات طرح اقتصادی آمریکا برای صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

چشم انداز طرح اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که به عنوان بخشی از برنامه گسترده‌تری برای حل منازعات اسرائیل و فلسطین‌ها، برغم درخواست برخی کشورهای عربی خلیج برای پی.ستن به آن برای ایجاد یک فرصت شغلی در جهان عرب، اما این برنامه که به طرح «کوشنر» معروف است، با عدم رضایت، خشم شدید و مخالفت در جهان عرب روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در اسرائیل، تساخی ها‌نگبی، وزیر همکاری منطقه‌ای و از نزدیکان فکری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، عدم قبول فلسطینی‌ها و مخالفت آنها با طرح 50 میلیارد دلاری «صلح برای پیشرف و رفاه» را بسیار «غم انگیز» توصیف کرد.

این طرح شامل ایجاد صندوق سرمایه گذاری جهانی جهت حمایت از اقتصاد فلسطینی‌ها و کشورهای عربی همسایه فلسطینی‌ها است، قرار است «جارد کوشنر» در کنفرانسی که روز‌های 25 تا 26 ژوئن در بحرین برگزار شود، طرح شامل برنامه خود را ارائه دهد.

شکری بشاره وزیر مالی فلسطین در قاهره، روز یکشنبه گفت:«ما به نشست بحرین برای ساختن کشورمان نیاز نداریم، ما به صلح نیاز داریم. رسیدن به صلح اینگونه نیست که نخست بهبود اقتصادی صورت بگیرد سپس صلح این غیر حقیقی و غیر واقعی است».

واضح نبودن جزئیات برنامه راه حل سیاسی که ایالت متحده گفته بود آن را بعدا اعلام خواهد کرد، نه تنها از سوی فلسطینی‌ها بلکه از سوی بسیاری از کشورهای عربی که اسرائیل تلاش می‌کند با آنها ارتباط برقرار کند نیز رد شده است.

از سودان در شمال آفریقا گرفته تا کویت، خیلی از تحلیل گران برجسته، نویسندگان، شخصیت‌های سیاسی و شهروندان عادی، پیشنهادات و طرح «کوشنر» را در «اتلاف وقت زیاد»، و پیشاپیش «شکست خورده» توصیف کردند.

احزاب لیبرال و چپ مصری به شدت از کنفرانس اقتصادی بحرین انتقاد کردند این احزاب در بیانیه مشترک اظهار داشتند که هدف از کنفرانس منامه :«مشروعیت دادن به اشغال سرزمین‌های عربی توسط صهیونیست‌ها است».

در بیانیه احزاب مصری آمده است:«ما ضمن محکوم کردن مشارکت برخی از کشورهای عربی در این کنفرانس، مشارکت یا نمایندگی رسمی عرب‌ها در آن را تجاوز خطوط قرمز و در نظر نگرفتن محدودیت‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل تلقی می‌کنیم».

برخی از مسئولان که از طرح کوشنر آگاه شدند می‎گویند این طرح، حق تاسیس دولت مستقل فلسطینی در کنار دولت اسرائیل را تضمین نکرد حقی که بسیاری از دولت ها و حتی سازمان ملل متحد نیز آن را سالیان سال پذیرفته است.

«تراژدی دیگر برای فلسطینی‌ها»

تشکیلات خود گردان فلسطینی‌ها اعلام کرد که در جلسه بحرین شرکت نمی‌کند فلسطینی‌ها این نشست را تحریم کردند. تشکیلات فلسطینی می‌گوید تنها راه حل سیاسی می‌تواند به نزاع اسرائیلی-فلسطینی پایان دهد.

تشکیلات فلسطینی در توضیح موضع خود از این نشست گفت:«طرح کوشنر تمام وعده‌های نظری است تلاش برای رشوه دادن به فلسطینی‌ها برای پذیرش اشغال سرزمین‌شان توسط اسرائیل است».

هانگی به رادیو اسرائیل گفت: «واشنگتن تلاش کرده است تا با فراهم کردن چشم انداز اقتصادی کمی اعتماد به نفس بیشتری ایجاد کند، اما برای فلسطینی‌ها حساس بوجود آورده است».

وزیر همکاری منطقه ای اسرائیل افزود:«فلسطینی‌ها متقاعد شده‌اند که مسئله صلح اقتصادی به طور کلی، توطئه‌ای علیه آنهاست به عقیده آنها در این طرح تلاش شده که با غرق کردن فلسطینی‌ها به کمک‌های مالی، آنها را از تحقق آرمان‌های ملی و قومی‌شان دور کنند البته این یک ترس قابل قبول است اما در عین حال یک فاجعه دیگری از تراژدی فلسطینی‌ها است».

کشورهای عربی همپیمان ایالات متحده آمریکا از جمله پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، مصر، اردن و مراکش در این نشست شرکت خواهند کرد.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی، روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون فرانس 24 گفت، از بهبود وضعیت اقتصادی فلسطینی‌ها باید استقبال کرد اما روند سیاسی حل و فصل مناقشه با اسرائیل نیز بسیار مهم است.

او افزود :« تصمیم نهایی به دست خود فلسطینی‌هاست هر چه آنها بپذیرند بقیه عرب‌ها خواهند پذیرفت».

پادشاهی سعودی بارها به متحدان عرب خود اطمینان داده است که اگر قرادادی یا برنامه‌ای خواسته‌های اساسی فلسطینیان را برآورده نکند، از آن حمایت نخواهد کرد.

عراق و لبنان در نشست بحرین شرکت نمی‌کنند

حزب الله لبنان که از سیاست های ایران در منطقه حمایت می‌کند و تحت تاثیر مستقیم تهران است این طرح را یک «جنایت تاریخی» توصیف کرد و خواستار جلوگیری از تحقق آن شد.

در مراکش نیز ده‌ها هزار مغربی برای همبستگی با فلسطینی‌ها و مخالفت با طرح کوشنر تظاهرات کردند.

در کویت نیز سامه الشاهین گفت: «معامله قرن هدیه و امتیازی یک جانبه از سوی عرب‌ها به اسرائیل است .در این معامله قرن اشغالگران همه چیز را به دست می آورد: زمین، صلح و پول کشورهای خلیج آن هم بدون متوقف کردن شهرک سازی در سرزمین‌‌ها و اماکن مقدس فلسطینی‌هاست».

در امارات متحده عربی اما خلف الحبتور میلیونر اماراتی از موضع فلسطینی‌ها و عدم مشارکت‌ آنها در کنفرانس بحرین انتقاد کرد و گفت: «این رویکرد در بهترین حالت نوعی کوتاه نظری و در بدترین حالت یک شکست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید