برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موریتانی با مشارکت بیش 50 درصد از واجدین شرایط

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انتخابات ریاست جمهوری موریتانی از صبح روز شنبه 22 ژوئن آغاز شد. در این انتخابات حدود دو میلیون واجد شرایط برای انتخاب نامزد مورد نظر خود به پای صندوق رای رفتند.

در همین راستا کمیته ملی مستقل انتخابات اعلام کرد تا نیم روز شنبه حدود 50% از مردم موریتانی در این انتخابات شرکت کردند.

کمیته انتخابات موریتانی همچنین اعلام کرد پس از شمارش آراء اولین نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور که با مشارکت شش نامزد آغاز شد0 را اعلام خواهد کرد.

در این انتخابات محمد ولد الغزوانی، وزیر دفاع پیشین، سیدی محمد ولد بوبکر، رییس جمهور اسبق و محمد ولد مولود، مخالف دولت کنونی از برجسته ترین نامزدهای این دوره برای پیروزی و دستیابی به کرسی ریاست جمهوری موریتانی به مصاف رقیبان خود خواهند رفت. در این میان محمد ولد عبدالعزیز، رییس جمهوری کنونی این کشور به علت محدویت های قانونی نمی تواند در این دوره شرکت کند.

بیرام ولد عبیدی، فعال حقوق بشری برجسته، کان حمیدو بابا، نماینده پیشین پارلمان و محمد الامین المرتجی، کارشناس اقتصاد از دیگر نامزدهای این دوره ریاست جمهوری موریتانی هستند.

نظارت بین المللی بر روند اجرای انتخابات

در روز جمعه، رئیس کمیته ملی مستقل انتخابات، با سه هیئت نمایندگی برای نظارت بر انتخابات، ملاقات کرد. او از هیئت‌های اتحادیه آفریقا، کمیسیون انتخابات کشورهای عرب و هیئتی از دولت دولت توگو استقبال کرد. هیئت بین المللی دیگری نیز در امر نظارت بر این انتخابات شرکت می کنند.

کمیته انتخابات گفته است که انتظار می رود 1.5 میلیون نفر از موریتانی‌ها برای انتخاب ریاست جمهوری جدید برای اداره 5 سال آینده کشورشان رای دهند.

دولت موریتانی اعلام کرده که بیش از 100 ناظر بین المللی بر این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نظارت می کنند، ناظران مرکز بین المللی کارتر، فرستادگان اتحادیه آفریقا، چند نماینده از سفارت کشورهای خارجی، یک هیئت از سازمان ملل و شماری از ناظران داخلی از جمله افرادی هستند که در این دوره بر انتخابات ریاست جمهوری موریتانی نظارت می کنند.

جمهوری اسلامی موریتانی کشوری در شمال غربی آفریقا به پایتختی «نواکشوط» است. بندر «نواذیبو» نیز دومین شهر مهم این کشور است. زبان رسمی موریتانی عربی و واحد پول آن «اوقیه» است. جمعیت این کشور چهار میلیون و 300 هزار نفر و تقریباً همه مردم آن مسلمان هستند.

موریتانی مساحتی حدود یک میلیون کیلومتر مربع دارد که 90 درصد آن را بیابان پوشانده و یک سوم جمعیت کشور در پایتخت زندگی می کنند که بر ساحل اقیانوس اطلس قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید