با ناامن شدن آسمان ایران، شرکت‌های هواپیمایی مسیرهای دیگری در پیش گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی اقدام سپاه پاسداران به سرنگون کردن یک فروند پهپاد آمریکایی و تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای حمله به ایران که در آخرین لحظات به تعویق افتاد، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی، پروازها هواپیماهای خود بر فراز آسمان ایران را به دلایل امنیتی ممنوع کرده و به مسیرهای جایگزین روی آوردند.

اداره هوانوردی فدرال روز پنج‌شنبه از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی خواست در مسیرهای پروازی خود بر فراز خلیج و دریای عمان تا اطلاع ثانوی از حریم هوایی تحت کنترل تهران استفاده نکنند.

شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز آمریکا اولین شرکتی بود که پروازهای خود بر فراز ایران را ممنوع کرد. این شرکت با انتشار بیانیه‌ای گفت: «با توجه به حوادث کنونی در ایران و انجام بررسی‌های کامل ایمنی و امنیتی، تصمیم گرفتیم خدمات پروازی به مقصد هند از طریق آسمان ایران را تا اطلاع ثانوی متوقف کنیم.»

هواپیمایی یونایتد ایرلاینز آمریکا جمعه 21 ژوئن عبور پروازها از فرودگاه نیوآرک نیوجرسی به مقصد بمبئی هند بر فراز آسمان ایران را به دلیل نگرانی به حالت تعلیق در آورد.

شرکت‌های بریتیش ایرویز و لوفت‌هانزای آلمان نیز پس از اطلاعیه اداره هوانوردی فدرال آمریکا، اعلام کردند که مسیرهای خود را تغییر داده و تا اطلاع ثانوی و پایان تنش‌ها، از آسمان ایران پرواز نخواهند کرد. شرکت کی‌ال‌ام ایرفرانس نیز روز جمعه اعلام کرد ناچار است برای اجتناب از عبور از بخش‌هایی از حریم هوایی ایران به ویژه در محدوده تنگه هرمز، مسیر هواپیماهای خود را تغییر دهد.

یورو نیوز گزارش کرد که هواپیمایی مالزی هم اعلام کرده که مسیر پروازهای خود به مقاصد لندن، جده و مدینه را عوض کرده و شرکت استرالیایی کاناتس هم تایید کرده که مسیر پروازهای خود به مقصد لندن را اصلاح کرده است. همزمان هواپیمایی ژاپن، یونایتد، آمریکن، دلتا و نیز از امتناع از پرواز از فراز ایران و به ویژه بخش‌هایی از آسمان خلیج و دریای عمان خبر داده‌اند. هواپیمایی‌های سنگاپور، نروژ و سوئد(ساس) نیز بعدازظهر جمعه خبر دادند که ممنوعیت پرواز از فراز ایران و تنگه هرمز را ابلاغ کرده‌اند.

در سوی مقابل علی عابدزاده، رییس سازمان هواپیمایی ایران در واکنش به خبرهای منتشر شده مبنی بر عدم پرواز برخی خطوط هوایی بر فراز خلیج ادعا کرد که "فضای ایران برای کلیه پروازهای عبوری امن بوده و پروازها به طور عادی درحال انجام است".

ادعای ایران درباره امن بودن آسمان و عادی بودن روند پروازها در حالی مطرح می‌شود که به گزارش یورونیوز اطلاعات موجود در سایت فلایت‌رادار24 که مرجع اصلی رصد مسیرهای پروازهای در جهان است، نشان می‌دهد که پروازهای هواپیمایی‌های قطر، امارات و اتحاد نیز از صبح روز جمعه مسیرهای عبوری خود از حریم هوایی ایران و تنگه هرمز را تغییر داده‌اند.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه در مراسم نمایش بقایای پهپاد آمریکایی گفت که همزمان با سرنگونی این پهپاد، یک هواپیمای آمریکایی دیگر با 35 سرنشین در منطقه حضور داشته و ایران می‌توانسته آن هواپیما را نیز سرنگون کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز جمعه 21 ژوئن 2019 و یک روز پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی به دست سپاه پاسداران، گفت که او تنها 10 دقیقه قبل از آغاز حمله به ایران دستور متوقف کردن عملیات را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size