سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت خارجه ایران احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران از احضار سفیر سوئیس تا صبح فردا برای ارائه جزئیات بیشتر درباره حادثه سقوط پهباد آمریکایی خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، پس از سقوط یک فروند پهپاد آمریکایی که ایران ادعا دارد وارد حریم هوایی این کشور شده و توسط نیروی ضدهوایی سپاه پاسداران سرنگون شد، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران جمعه 21 ژوئن 2019 در تماس با سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا به خاطر تعرض به حریم هوایی ایران را به وی ابلاغ کرد و از سفیر سوئیس خواست تا صبح فردا با حضور در وزارت امور خارجه در جریان جزئیات بیشتر این حادثه قرار گیرد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران گفت: مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهباد در فضای ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهباد در آبهای سرزمینی ایران به دست آمده است.

عراقچی با اشاره به اقدامات مشابه آمریکا در گذشته، خواهان احترام نیروهای آمریکایی به حریم هوایی و دریایی ایران و رعایت کامل مقررات بین المللی شد.

او با تاکید بر اینکه ایران به دنبال جنگ نیست، رفتار جمهوری اسلامی را در دفاع از آب و خاک خود قاطعانه دانست.

سفیر سوئیس هم گفت: مراتب را بلافاصله به دولت آمریکا منتقل خواهد کرد.

گفتنی است برخلاف ادعای ایران مبنی بر تعرض پهباد آمریکایی به حریم هوایی این کشور، یک مقام آمریکایی روز پنج شنبه گفت که یک پهپاد تجسسی آمریکایی که در حریم هوایی بین‌المللی در تنگه هرمز در حال پرواز بود از سوی نیروهای ایرانی مورد هدف قرار گرفته و سقوط کرده است.

این مقام آمریکایی به رویترز گفته است که پهپاد ساقط شده از نوع ترایتون MQ-4C بوده است و با یک موشک زمین به هوا از سوی ایران ساقط شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید