ترامپ: 10 دقیقه قبل از آغاز حمله به ایران آن را متوقف کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز جمعه 21 ژوئن 2019 گفت که او تنها 10 دقیقه قبل از آغاز حمله به ایران دستور متوقف کردن عملیات را صادر کرد.

ترامپ گفت اگر حمله می کردیم واکنش ما در مقایسه با سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) ناعادلانه و غیر مناسب می‌بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من عجله برای حمله به ایران ندارم، تاکید کنم که تهران هرگز نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت به اطلاع داده شد که در حمله به سه مواضع ایرانی حداقل 150 ایرانی کشته می شوند و من از حمله منصرف شدم.

ترامپ همچنین گفت که دولت او شامگاه پنجشنبه تصمیم گرفت تحریم بیشتری را علیه ایران اعمال کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره روز پنج‌شنبه، 20 ژوئن 2019، به نقل مقام‌های این کشور نوشت، دونالد ترامپ در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی، با حمله محدود به چند موضع نظامی ایران مانند مراکز راداری یا پدافند موشکی موافقت کرد، اما بعدا از تصمیم خود منصرف شده و عقب نشینی کرد.

این روزنامه افزود، عدم اجرای یک ضربه نظامی محدود به ایران ممکن است به مسئله تغییر کل نقشه به دلایل تدارکاتی و استراتژی مربوط شود.

روزنامه آمریکایی در عین حال بر این نکته تاکید کرد، مشخص نیست تصمیم حمله علیه ایران هنوز پا برجاست یا منتفی شده است.

به نوشته این روزنامه حملات قرار بود بامداد روز جمعه به وقت محلی انجام شود اما ناگهان به فرماندهان نظامی دستور داده شد که حمله را موقتا متوقف کنند.

برخی رسانه‌های معتبر آمریکایی مانند خبرگزاری اسوشیتد پرس نیز با تایید این خبر اعلام کردند که تصمیم حمله نظامی گرفته شد اما سپس ترامپ آن را تغییر داد.

نیویورک تایمز نوشت، برخی از مقامات نظامی و سیاسی آمریکا منتظر حمله نظامی محدود به مواضع ایران بودند که دونالد ترامپ دستور توقف حمله را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید