حبس ابد برای 24 متهم که در کودتای نافرجام 2016علیه اردوغان دست داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستان ترکیه 24 متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام 2016 علیه رجب طیب اردوغان از جمله فرمانده پیشین نیروی هوایی و مشاور سابق اردوغان، به حبس ابد محکوم کرد.

از نظر دادستان این افراد به اتهام تلاش برای سرنگون کردن حکومت که بر اساس قانون اساسی استوار است و قتل 139 نفر و تلاش برای قتل رئیس جمهوری کشور به حبس ابد محکوم شدند.

از میان افراد محکوم به حبس ابد اكين اوزتورک، فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش ترکیه و علی یازجی دستیار رجب طیب اردوغان، هستند که به اتهام تلاش برای سرنگون کردن نظام و قتل رئیس جمهوری به حبس ابد متهم شدند.

به گزارش فرانس 24، دادگاه همچنین 17 تن از متهمان را به 141 بار حکم حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه همچنین پرونده 13 متهم دیگر از جمله فتح الله گولن روحانی مخالف اردوگام که پیشتر مقامات ترکیه او را به عنوان طراح اصلی کودتا متهم کرده بودند را از پرونده این 24 متهم تفکیک کرده و پرونده جداگانه‌ای برای آنها باز کرده است.

محاکمه متهمان در زندان سینجان در نزدیکی آنکارا برگزار شد، جایی که یک سالن بزرگ برای محاکمه‌های افراد متهم به کودتای نافرجام 2016 ساخته شده است.

حدود 100 در این دادگاه حاضر شدند برخی از آنها وکیل برخی ناظر و شماری از خبرنگاران نیز حور داشتند.

تلاش تعدادی از فرماندهان ارتش ترکیه برای کودتا با هدف سرنگونی رجب طیب اردوغان شب 15 تا 16 ژوئیه 2016 منجر به کشته شدن 250 نفر بی‌گناه شد. آنکارا فتح الله گلن متحد سابق رجب طیب اردوغان که در حدود 20 سال در ایالات متحده زندگی می کند، را به دست داشتن در این کودتا متهم می‌کند.

آنکارا تاکنون چندین بار از واشنگتن خواسته است تا گولن را تحویل آنکارا دهد. گولن اما هر نقشی در کودتای سال 2016 را به شدت انکار می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید