اعزام شناورهای آمریکایی به محل سرنگونی پهپاد در تنگه هرمز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 20 ژوئن 2019 اعلام کرد، تعدادی از شناورهای دریایی خود را به محل سقوط پهپاد این کشور در آب‌های بین‌المللی که توسط سپاه پاسداران سرنگون شد، اعزام کرد.

اعزام این شناورهای دریایی همزمان با نشست دونالد ترامپ با مقامات بلندپایه وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» برای بررسی پاسخ مناسب آمریکا همزمان بود.

خبرنگار العربیه در واشینگتن در این باره گفت، تصمیم آمریکا برای پاسخ به ایران طی چند ساعت آیمده مشخص خواهد شد.

او افزود، فضای حاکم بر کاخ سفید و پنتاگون غیر طبیعی و به حالت آماده باش کامل درآمده است.

بیل اوربان سخنگوی فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا روز پنجشنبه با تاکید بر این‌که پهپاد آمریکایی توسط موشک ایرانی در آب‌های بین‌المللی سرنگون شد، گفت که گزارش‌های منتشر شده از سوی ایران در این باره عاری از صحت است.

در بیانیه‌ای که اوربان منتشر کرد آمده است: «فرماندهی مرکزی آمریکا تاکید می‌کند که هواپیمای شناسایی وابسته به نیروی دریایی آمریکا، توسط موشک زمین به هوایی ایرانی در حالی که در حریم هوایی بین‌المللی پرواز می‌کرد، حدود ساعت 11:35 روز 19 ژوئن 2019 به وقت گرینویچ، بر فراز تنگه هرمز سرنگون شد».

او ادامه داد: «گزارش‌های ایرانی که می‌گوید هواپیما حریم هوایی ایران را نقض کرد، عاری از صحت است».

او تاکید کرد که این رویداد «حمله‌ای غیر قابل توجیه به بخشی از سامانه شناسیی و مراقبت آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی است».

پیش از این نیز یک مقام مسئول امریکایی گفته بود یک پهپاد آمریکایی توسط موشک زمین به هوایی ایرانی در حریم هوایی بین‌المللی در آسمان تنگه هرمز سرنگون شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، گفت این پهپاد از نوع MQ-4C Trition بود.

پیش از این روابط عمومی سپاه پاسداران ایران پنجشنبه 20 ژوئن با صدور اطلاعیه‌ای، جزئیاتی از سرنگونی پهپاد آمریکایی را اعلام کرد و مدعی شده بود که این پهپاد پس از ورود به حریم هوایی ایران سرنگون شده است؛ ادعایی که آمریکا آن را رد کرده و تاکید می‌کند پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی توسط موشک ایرانی سرنگون شده است.

در اطلاعیه سپاه پاسداران ایران آمده است که «پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک» ساعت 14 بامداد از پایگاهی در منطقه خلیج به پرواز در آمده « بر خلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش نموده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید