کاخ سفید: باید با اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایرانی مقابله کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید دوشنبه 17ژوئن 2019 تصمیم ایران مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده‌اش و تلاش برای گذر از سقف 300 کیلو گرم تعیین شده در توافق هسته‌ای (برجام)، را اقدامی« تحریک‌آمیز هسته‌ای» توصیف کرده و خواستار اعمال هر بیشتر فشار بر تهران شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز جاریت مارکیز، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت:«طرح‌های غنی‌سازی ایران امکان پذیر است زیرا که «توافق افتضاح» هسته‌ای بر توانایی‌های آن تاثیری نگذاشته است.

رییس (جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ) توضیح داده بود که به هیچ وجه اجازه ساخت تسلیحات هسته‌ای را به ایران نخواهد داد. باید با اعمال فشارهای هر چه بیشتر بین‌المللی با اقدام تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران مقابله کرد».

مطابق توافق هسته‌ای 2015، برجام، ایران مجاز است تا سقف 300 کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران و در جریان بازدید از مجتمع آب سنگین اراک، به خبرنگاران گفت: «از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره 300 کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا 10 روز دیگر یعنی 27 ژوئن از این سقف عبور می‌کنیم».

ایران پیشتر ضمن تعیین ضرب الاجلی اعلام کرد، چنانچه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای، به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملی نکنند، این کشور طی مراحلی بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید