موگرینی: جهان نمی‌تواند بحران دیگری را در منطقه حیاتی خلیج تحمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه 17 ژوئن 2019 با تاکید بر ضرورت خویشتنداری در منطقه گفت که جهان نمی‌تواند بحران دیگری را در این منطقه حیاتی تحمل کند.

موگرینی پیش از آغاز نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت: «ما در روزهای گذشته خواستار حداکثر خویشتنداری بودیم و من گمان می‌کنم که اظهارات آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه جهان نمی‌تواند بحران دیگری را به ویژه در چنین منطقه‌ای حیاتی تحمل کند، رویکردی هوشمندانه است و قطعاً در این مورد با وزرای خارجه صحبت خواهیم کرد».

موگرینی در پایان سخنانش بار دیگر تاکید کرد که «نهایت خویشتنداری باید رعایت شود».

در همین حال «استیو بلاک»، وزیر خارجه هلند با بیان اینکه حمایت اروپا از برجام باید مبتنی بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای باشد، گفت: «تنش‌های نظامی موضوع جداگانه‌ای است، حمله به نفتکش‌ها غیر قابل توجیه و اقدامی غیر قابل قبول است».

از سوی دیگر وزیر امور خارجه لوکزامبورگ، گفت: «ما از دعوت سازمان ملل متحد برای بررسی و تحقیق در باره حمله به 2 نفتکش حمایت می‌کنیم».

او افزود: «ما گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا را به دقت بررسی می‌کنیم و با اطلاعات خودمان مقایسه خواهیم کرد».

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در این جلسه در باره تعدادی از مسائل به ویژه بحران خلیج و افزایش تنش پس از حمله به دو تانکر نفتی در خلیج عمان و روند صلح خاورمیانه بحث و تبادل نظر می‌کنند.

وزیران خارجه اروپایی در جلسه امروز همچنین درباره اوضاع سودان با توجه به تحولات اخیر این کشور بحث خواهند کرد و انتظار می‌رود که شورای امور خارجی بیانیه‌ای در این ارتباط تصویب کند.

جلسه شورای امور خارجی اروپا امروز به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با بحث در باره موضوعات جاری در صحنه بین‌المللی آغاز شد. وزیران خارجه اروپایی سپس راه‌های بهبود سیاست مشترک خارجی و امنیتی اروپا را مورد بحث قرار خواهند داد.

در جلسه امروز همچنین وزیران دفاع اروپایی نیز برای بحث درباره «راهبرد جهانی» اتحادیه اروپا به وزیران خارجه ملحق خواهند شد. انتظار می‌رود شورای امور خارجی اروپا در جلسه امروز جمع‌بندی‌هایی را در باره چندجانبه‌گرایی مؤثر و همچنین درباره امنیت و دفاع تصویب کند.

وزیران خارجه اروپایی در حاشیه نشست امروز با «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن دیدار و درباره تحولات خاورمیانه گفت‌وگو می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید