هانت: بریتانیا تقریبا مطمئن است که ایران پشت حمله به دو نفتکش در دریای عمان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا روز یکشنبه 16 ژوئن بار دیگر تاکید کرد، که بریتانیا تقریبا مطمئن است ایران پشت حمله به دو نفتکش در دریای عمان است.

وزیر خارجه بریتانیا گفت، بر اساس «ارزیابی‌های اطلاعاتی» ایران به دو کشتی نفتکش حمله کرده است. او افزود، بریتانیا «تقریباً مطمئن» است که تهران در انجام این حمله به تانکرهای نفت‌کش دست داشته است.

هانت که در برنامه بی بی سی، «اندرو مار» سخن می‌گفت اظهار داشت، لندن معتقد است هیچ کس دیگر نمی‌تواند این حملات را انجام دهد.

وی گفت: «ما از تمام احزاب خواستیم تا از خود خویشتن داری نشان دهند و تشدید تنش را متوقف کنند».

ساعاتی پیش از مصاحبه جرمی هانت، «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع بریتانیا نیز ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه متهم کرده و گفت لندن از «منافع» خود دفاع خواهد کرد.

منابع خبری پنجشنبه از حمله به 2 نفتکش در دریای عمان خبر دادند. کشتی «فرانت آلتر» با پرچم جزایر مارشال و کشتی «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش اول از امارات متحده عربی به‌سوی تایوان و کشتی دوم که مالک آن یک شرکت ژاپنی است از پادشاهی سعودی به‌سوی سنگاپور در حال حرکت بودند.

منابع آگاه گفته‌اند اولین کشتی ساعت 8 و 50 دقیقه صبح در فاصله 25مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت 9 و 50 دقیقه در
«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری رسماً ایران را عامل این حادثه معرفی کرد. پامپئو گفت، ارزیابی‌های دولت آمریکا بر «داده‌های اطلاعاتی» استوار است.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم چند بار تصریح کرد که حمله به نفتکش‌ها توسط ایران انجام شده است.

علاوه بر این، نیروی دریایی آمریکا پنج‌شنبه‌شب ویدئویی را منتشر کرد و در توضیح ان گفت، در ساعت 4:10 بعدازظهر پنج‌شنبه به‌وقت محلی، یک قایق گشتی ایران به کشتی آسیب‌دیده «کوکو‌کا کاریجس» نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرد تا با این کار شواهد حمله به کشتی را از بین ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید