پومپئو: ما خواهان جنگ با ایران نیستیم راه دیپلماسی همچنان باز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» گفت، برغم اینکه ایران «بدون شک » مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان است، اما ایالات متحده خواهان جنگ با ایران نیست.

پومپئو گفت: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تمام تلاش‌های خود را بکار می‌گیرد تا از وقوع جنگ جلوگیری کند».

وزیر خارجه آمریکا افزود:«واشینگتن کشتی‌رانی و ما عبور و مرور آزادانه از تنگه هرمز و دیگر آبراه‌های مهم را تضمین می‌کند».

او تاکید کرد، آمریکا برای تحقق این مسئله «تضمین آبراه‌ها» از همه راههای دیپلماتیک و غیر دیپلماتیک استفاده خواهد کرد.

پمپیو گفت:«موضوع بستن آبراه‌ها چالشی در برابر همه کشورهای جهان به شمار می رود و آمریکا برای حل این مشکل از همه راهها استفاده خواهد کرد».

وزیر خارجه آمریکا، گفت، آمریکا نیازی ندارد که دلایلی مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به نفتکش‌ها را ارائه دهد، آنچه که در دریای عمان رخ داد شک و تردیدی در آن نیست.

این حملات توسط ایران صورت گرفت و هدف آن اخلال در فعالیت کشتی‌رانی آزاد و منع کشتی‌ها از عبور تنگه هرمز است.

ارتش آمريكا روز پنجشنبه از حمله به 2 نفتکش در دریای عمان خبر دادند. کشتی «فرانت آلتر» با پرچم جزایر مارشال و کشتی «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش اول از امارات متحده عربی به‌سوی تایوان و کشتی دوم که مالک آن یک شرکت ژاپنی است از پادشاهی سعودی به‌سوی سنگاپور در حال حرکت بودند.

منابع آگاه گفته‌اند اولین کشتی ساعت 8 و 50 دقیقه صبح در فاصله 25مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت 9 و 50 دقیقه در
«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری رسماً ایران را عامل این حادثه معرفی کرد. پامپئو گفت، ارزیابی‌های دولت آمریکا بر «داده‌های اطلاعاتی» استوار است.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم چند بار تصریح کرد که حمله به نفتکش‌ها توسط ایران انجام شده است.

علاوه بر این، نیروی دریایی آمریکا پنج‌شنبه‌شب ویدئویی را منتشر کرد و در توضیح ان گفت، در ساعت 4:10 بعدازظهر پنج‌شنبه به‌وقت محلی، یک قایق گشتی ایران به کشتی آسیب‌دیده «کوکو‌کا کاریجس» نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرد تا با این کار شواهد حمله به کشتی را از بین ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید