مواد لبنی در ایران 20 درصد گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تعیین قیمت جدید توسط ستاد تنظیم بازار ایران، قیمت لبنیات 20 درصد افزایش یافت. دلیل این اقدام، گران شدن نرخ شیر خام تا 19 درصد اعلام شد.

رسانه های ایران طی هفته گذشته گزارش دادند که بدون مجوز قانونی و پیش از تصویب و ابلاغ ستاد تنظیم بازار ایران، قیمت محصولات لبنی افزایش یافت، این ستاد، امروز با تشکیل جلسه، گران شدن صنایع لبنی را به طور قانونی تایید کرد. احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران، یکشنبه 26 خرداد 1398 (16 ژوئن 2019) در این باره به خبرگزاری مهر گفت: پیشنهاد دامداران برای قیمت جدید شیر خام دو هزار و 570 تومان بود که در جلسه ستاد تنظیم بازار دو هزار و 390 تومان مصوب شد.

او این افزایش قیمت را به دلیل نوسانات زیاد قیمت ارز و گران شدن نهاده‌های دامی مثل کنجاله و سویا از هزار و 320 تومان به دو هزار و 600 تومان دانست که باعث شد قیمت شیر خام بالا رود و به همین دلیل ستاد تنظیم بازار مجبور به تشکیل جلسه و افزایش قیمت شد.

بر اساس مصوبه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار ایران، قیمت شیرخام حدود 19 درصد و همچنین میانگین قیمت 14 فرآورده لبنی نیز حدود 19.5 درصد افزایش یافته است.

گفتنی است، این افزایش قیمت‌های مداوم شیر در سال‌های اخیر باعث شده تا طبق آخرین آمار اعلام شده در ایران، متوسط مصرف سالانه شیر خانوار از 215 کیلوگرم به 126 کیلوگرم کاهش یابد. یعنی میزان متوسط مصرف سالانه شیر خانوار در یک دهه حدود 41 درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر، ایرج حریرچی، سخنگوی وقت وزارت بهداشت، سال گذشته به رسانه ها اعلام کرد که با افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر و لبنیات در معرض کاهش قابل توجه است.

او نسبت به افزایش بیماری‌ها و عوارض مربوط به مصرف کم شیر و لبنیات در ایران هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید