لاریجانی: حمله به نفتکش‌ها در درياى عمان مشکوک ومكمل تحريم‌ها عليه ايران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی لاریجانی رئیس پارلمان ایران، روز یکشنبه در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس، حمله علیه نفتکش‌ها در دریای عمان را مشکوک دانست.
لاریجانی گفت: «به نظر می‌رسد که این اقدامات مکمل تحریم‌های اقتصادی است به جهت آنکه از تحریم‌ها نتیجه‌ای نگرفتند».

رئیس پارلمان ایران آمریکا را به انجام چنین اقداماتی برای ایجاد زمینه جهت «توجیه خصومت» در تاریخ متهم کرد.

رئیس پارلمان ایران گفت، در جنگ جهانی، آمریکایی‌ها کشتی‌های خود را در نزدیکی‌های ژاپن مورد هدف قرار دادند تا توجیه لازم برای خصومت علیه ژاپن را فراهم کنند.

لاریجانی از موضع رهبر ایران در قبال میانجیگری ژاپن استقبال و قدردانی و سخنان علی خامنه‌ای را «هشمندانه» و «عزتمندانه» توصیف کرد.

نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه 13 ژوئن اعلام کرد که دو نفت‌کش در دریایی عمان هدف حمله قرار گرفتند و نیروی دریایی در حال کمک به خدمه دو نفت‌کش است.

شرکت مالک نفت‌کش «فرانت آلتر» اعلام کرد که این کشتی طی 3 ساعت دو بار هدف حمله قرار گرفت.

ناوگان پنجم ارتش آمریکا هم اعلام کرد تیم‌هایی از نیروی دریایی را برای کمک به دو نفت‌کش اعزام کرده است. این اعلام می‌افزاید «دو پیام کمک از دو نفت‌کش در خلیج عمان دریافت کردیم».

یک مقام نظامی آمریکایی شامگاه جمعه تاکید کرد، قایق‌های تندرو ایرانی از یدک کشیده شدن نفتکش «فرانت آلتر» نروژی در خلیج عمان ممانعت کرده‌اند

این مقام نظامی آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، شامگاه جمعه گفت که قایق‌های تندرو ایرانی مانع از یدک کشیده شدن نفتکش نروژی سوخته در خلیج عمان توسط دو قایق یدک کش شده‌اند.

ایالات متحده و بریتانیا ایران را مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان دانستند. وزارت دفاع بریتانیا ویدیویی را منتشر کرد که به گفته آنها نشان می دهد، یک قایق ایران برای از بین بردن شواهد حمله بمب‌ها را جمع آوری و به قایق منتقل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید