تاجیکستان: از روند صلح به رهبری و سرپرستی افغان‌ها حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امام علی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان روز جمعه 14 ژوئن در دیدار با رییس جمهوری افغانستان گفت، کشورش از روند صلح به رهبری و سرپرستی خود افغان‌ها حمایت می کند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این دیدار در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای در شهر بیشکیک پایتخت قرغزستان صورت گرفت.

در این خبرنامه آمده است: «روسای جمهور دو کشور در رابطه به گسترش هرچه بیشتر همکاری های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان، پروسه صلح افغانستان، پروژه کاسا یک هزار، انتقال انرژی برق از طریق افغانستان و خط آهن بحث و تبادل نظر نمودند».

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در این دیدار گفته است، کشورش آسان ترین مسیر برای انتقال انرژی از آسیای میانه به آسیای جنوبی می باشد و در این راستا آماده هرگونه همکاری است.

هند: همکاری ما با افغانستان ادامه دارد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند شامگاه یکشنبه 13 ژوئن در دیدار با محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان گفته است، دهلی همکاری اش را با کابل ادامه می دهد.

این دیدار نیز در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای در شهر بیشکیک پایتخت قرغزستان رخ داد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است: «در این دیدار هر دو جانب در مورد مبارزه با تروریزم، اتصال منطقوی، گسترش همکاری های اقتصادی و ترانزیتی و اجماع منطقوی در خصوص صلح افغانستان بحث و تبادل نظر مفصل کردند».

از سوی دیگر، سورونبای جیین بیکوف، رییس جمهوری قرغزستان نیز شامگاه یکشنبه در دیدار با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در مورد گسترش همکاری دوجانبه گفت وگو کرد.

شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبکستان نیز در دیدار با رییس جمهوری افغانستان بر همکاری های دوجانبه در بخش های تجارتی، ترانزیتی و اتصال منطقه‌ای تاکید کرد.

قابل ذکر است که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان پنج شنبه 13 ژوئن به هدف اشتراک در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای وارد شهر بیشکیک پایتخت قرغزستان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید