پومپئو: ایران مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا بعد از ظهر روز پنجشنبه 13 ژوئن 2019 رژیم ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان دانست.

وزیر خارجه امریکا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت، ارزیابی آمریکا از حادثه این است که ایران مسئول حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان است».

پومپئو در این مصاحبه تاکید کرد که ایالات متحد از منافع خود و همپیمانانش دفاع خواهد کرد.

یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پنجشنبه 13 ژانویه این احتمال را مطرح کرد که ایران مسئول حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان باشد.

این مقام مسئول به شبکه آمریکایی CBS گفت، اعلام ایران مبنی بر نجات خدمه دو نفت‌کش، گمراه کننده است یک کشتی نظامی امریکایی بود که 21 خدمه یک کشتی را نجات داد.

مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا به خبرنگار امور امنیت ملی شبکه CBS گفت: «این احتمال بزرگ وجود دارد که ایران مسئول حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان باشد».

او افزود که ایالات متحده برای تحقیق درباره حمله به دو نفت‌کش، نمونه‌هایی از بخش‌های تخریب شده نفت‌کش‌ها به دست خواهد آورد.

او تاکید کرد که واکنش ایالات متحده، برپایه شواهد و دلایل خواهد بود.

حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان که صبح پنجشنبه روی داد، محکومیت گسترده بین‌المللی به دنبال داشت. این حمله در زمانی حساس روی داد. از یک سو تنش میان واشینگتن و تهران در منطقه تشدید شده و از سوی دیگر شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن با پیامی که از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا حمل کرده، در ایران حضور دارد.

نیروی دریایی آمریکا چهارشنبه 13 ژوئن اعلام کرد که دو نفت‌کش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند و نیروی دریایی در حال کمک به خدمه دو نفت‌کش است.

یک روزنامه نروژی به نقل از شرکت «فرانت لاین» گزارش داده است که نفت‌کش «فرانت التیر» در آتش می‌سوزد اما هنوز غرق نشده است.

شرکت مالک نفت‌کش «فرانت آلتر» اعلام کرد که این کشتی طی 3 ساعت دو بار هدف حمله قرار گرفت.

ناوگان پنجم ارتش آمریکا هم اعلام کرد تیم‌هایی از نیروی دریایی را برای کمک به دو نفت‌کش اعزام کرده است. این اعلام می‌افزاید «دو پیام کمک از دو نفت‌کش در خلیج عمان دریافت کردیم».

در همین حال سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد به یک نشست شورای امنیت گفته که این حمله غیرقابل قبول است. دبیرکل سازمان ملل هم حمله به کشتی‌های تجاری را محکوم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید