نشست فوق العاده شورای امنیت در پی حمله به دو نفتکش در خلیج عمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه 13 ژوئن در جلسه فوق العاده‌ای موضوع حمله به دو نفتکش در خلیج عمان را بررسی خواهد کرد.

بنا به گزارش منابع دیپلماتیک، آمریکا به اطلاع شورای امنیت سازمان ملل رسانده که خواهان آن است تا مسأله حمله به دو نفتکش در خلیج عمان را در جلسه فوق العاده غیر علنی‌ای که قرار است امروز پنج‌شنبه برگزار شود، بررسی کند.

کاردار نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، در این‌باره گفت دولت آمریکا آمادگی آن را دارد تا جهت بررسی حمله و ارزیابی اوضاع، کمک‌های لازم را به عمل آورد.

حمله به نفتکش‌ها در منطقه خلیج و دریای عمان واکنش‌های شدید و محکومیت‌های گسترده بین‌المللی را به همراه داشته است.

در همین حال وزیر خارجه کویت نیز در پیامی به شورای امنیت حمله به دو نفتکش در خلیج عمان را تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی دانست.

از طرفی آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پنج‌شنبه و طی نشست شورای امنیت درباره همکاری میان سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، حملات به دو نفتکش در دریای عمان را محکوم کرد.

گوتیرش ضمن بیان این‌که « حمله به کشتی‌های تجاری را محکوم‌ می‌کنم»، خواستار «حقیقت‌یابی» و مشخص شدن «طرف مسئول» در این حمله شده و تاکید کرد، جهان نمی‌تواند جنگ بزرگ دیگری را در خلیج متحمل شود.

نفتکش «فرونت آلتر» با مالکیت گروه « فرونتلاین» نروژ صبح امروز پنج‌شنبه در دریای عمان در آب‌های میان امارات متحده عربی و ایران مورد حمله قرار گرفت.

بنا به اظهارات مقامات نیروی دریایی نروژ صدای وقوع 3 انفجار در این کشتی شنیده شده است اما هیچ‌کدام از خدمه این کشتی دچار مصدومیت نشده‌اند.

همچنین سازمان امور دریایی نروژ نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این حملات کشتی دیگری متعلق «کوکوکا کوریجوس» نیز مورد هدف واقع شده است.

از سویی دیگر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در منطقه خلیج اعلام کرد که صبح پنج‌شنبه «پیام درخواست کمک» از دو نفتکش «مورد حمله واقع شده» در دریای عمان را دریافت کرده است.

هر چند ایالات متحده آمریکا پیش‌ از این نیز ایران را به حمله به 4 نفتکش‌ در آب‌های تجاری امارات در بندر الفجیره متهم ساخته است، اما ایران داشتن هر گونه دخالتی در این حوادث را رد کرده است.

خبرگزاری رسمی ایران اعلام کرد، این کشور صبح پنج‌شنبه به «دو نفتکش خارجی»، که در دریای عمان در معرض «هجومه» قرار گرفتند به آنها کمک کرده و 44 خدمه آن را نجات داده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید