متلاشی کردن هسته‌ای وابسته به ایران که مواد منفجره به بریتانیا انتقال داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف روز دوشنبه گزارش داد، مقامات این کشور شبکه‌ای وابسته به ایران و حزب الله لبنان که از تهران حمایت می‌شود را متلاشی کرده‌اند. این هسته از سال 2015 مقادیری مواد منفجره که در ساختن بمب بکار می‌رود را به لندن انتقال داده و آن را ذخیره کرده است.

این منبع نوشت، لندن فعالیت این هسته را در سال 2015 زیر نظر داشته و برخی افراد آن را بازداشت کرد اما به دلایلی محتواى پرونده را تاکنون فاش نکرده بود.

این روزنامه به نقل از منابع امنیتی نوشت، پلیس بریتانیا و سرویس امنیتی MI5 اطلاعاتی از یک دولت خارجی به دست آورده اند، که بر اساس آن اطلاعات هسته مورد حمایت ایران و حزب الله لبنان دست کم 3 تن نیترات آمونیوم به بریتانیا انتقال داده است.

در گزارش آمده است که در سال 2015 یک نفرد از افراد این هسته توسط پلیس بریتانیا در شمال غربی لندن دستگیر شد، اما بعدها آزاد شد، چون هدف از عملیات بازداشت این شخص کشف طلاعات سری بیشتر و شناسایی بود نه پیگرد قانونی یا جنایی.

این روزنامه نوشت، تصمیم عدم اطلاع رسانی عمومی درباره جزئیات این پرونده که پس از توافق هسته‌ای ایران با غرب در سال 2015 اتفاق افتاد، «شگفت آور» است.

روزنامه نوشت دستگاه‌های امنیتی لندن موضوع را به دیوید کامرون نخست وزیر و ترزا می که وزیر کشور بریتانیا بود، اطلاع داده‌اند اما کسی نمایندگان پارلمان بریتانیا که در آن زمان موضوع قرار دادن حزب الله لبنان در لیست گروه‌های تروریستی را بررسی می‌کردند، را از موضوع پرونده آگاه نکرد.

این گزارش افزود: «البته اطلاعات نشان می داد که حمله «قریب الوقوعی» صورت نمی‌گرفت و مواد منفجره نیترات آمونیوم نیز برای ساخت بمب استفاده نشده است».

گفتنی است که بریتانیا چندین سال است که فعالیت افراد وابسته به شاخه نظامی حزب الله لبنان را در این کشور ممنوع اعلام کرده است اما همه اعضای این حزب را در لیست گروه‌های سیاسی قرار نداده است.

در دو سال گذشته ایران به انجام حملات تروریستی در خاک کشورهای اروپایی متهم شده است، از جمله ترور مخالفان و تلاش برای بمب گذاری در کنفرانس عمده مجاهدین خلق در پاریس متهم شده است.

کشورهای اروپایی در واکنش به اقدامات تهران یک دیپلمات ایرانی وابسته به عوامل حملات تروریستی را دستگیر و تعدادی از دیپلمات‌های ایران را اروپا اخراج کرده‌اند.

اتحادیه اروپا در دسامبر گذشته، در واکنش به این اقدامات تروریستی ایران تحریم‌های را علیه دو وزارت کشور و اطلاعات ایران اعمال کرد .

ایران به اتهام اقدام برای ترور مخالفانش در هلند و سایر اقدامات بمب گذاری و ترور در فرانسه و دانمارک علیه گروه های اپوزیسیون ایران محکوم شد.

دونالد ترامپ در سفر اخیر خود به بریتانیا گفت واشینگتن و لندن اجازه ساخت بمب هسته‎ای را به ایران نخواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید