ساخت بمب‌های هوشمند در سعودی خشم مخالفان ترامپ در کنگره را برانگیخت

جنجال در کنگره آمریکا بر سر فروش اسلحه پیشرفته توسط دولت ترامپ به سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ماه گذشته زمانی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد از قانون «وضعیت فوق العاده» برای فروش اسلحه بیشتر به پادشاهی سعودی استفاده خواهد کرد تا روند تحویل لسلحه به سعودی زودتر انجام گیرد، مخالفان او در کنگره که با فروش اسلحه به ریاض مخالفند، به شدت خشمگین شدند.

گفتنی است که مقادیر فروش اسلحه آمریکا به سعودی هنوز بسیار پایین تر از آنچه پیشتر دونالد ترامپ در مصاحبه‌های متعدد از آن خبر داده بود.
رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود، مبالغ فروش اسلحه به سعودی به مبلغ 110 میلیارد دلار می‌رسد اما آنچه سعودی از سال 2018 تاکنون خریداری کرده از مرز 14 میلیارد دلار نگذشته است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز شنبه در گزارشی نوشت: «برخی از اعضای کنگره با فروش اسلحه پیشرفته یا تکنولوژی نظامی به پادشاهی سعودی بویژه آن بخشی که به ریاض اجازه می‌دهد از روی آن نسخه برداری کرده و خود آنها را تولید کند، به شدت مخالفند. بمب‌های «هوشمند» از جمله این سلاح‌هاست که ایالت متحده آمریکا آن را به ریاض فروخته است».

دولت ترامپ با استفاده از «وضعیت فوق العاده» مجوزی را برای شرکت «رایثیون» یکی از مهمترین شرکت‌های صنایع دفاعی ایالات متحده آمریکا صادر کرده که به موجب آن ریاض می تواند برخی از اسلحه‌های بیشرفته آمریکا را در کشور خود تولید کند. موضوع این امتیاز که دولت ترامپ این هفته از آن پرده برداشت، بخشی از اطلاعات جدیدی است که هفته جاری به ارائه داده شد.

این گام دولت ترامپ به شرکت رایثیون و سعودی اجازه نصب سیستم‌های کنترل و دیگر تکنولوژی وابسته به بخش الکترونیکی که برای ساختن بمب‌های هوشمند معروف به «پاو‌وی» که توسط این شرکت تولید می‌شود، اجازه می دهد که به کمک سعودی بشتابد تا این کشور خود این اسلحه را تولید کند. ایالات متحده به دلایل امنیتی مدت‌هاست که از وجود چنین تکنولوژی پیشرفته پرده بر نداشته بود.

توافق جدید دولت ترامپ با سعودی‌ها بخشی از یک بسته بزرگ فروش اسلحه‌ای است که قبلا فروش آن ممنوع بوده است. این اسلحه شامل 120 هزار بمب هوشمند هدایت شده که توسط شرکت آمریکایی ریثیون ساخته می‌شود. در حال حاضر پادشاهی سعودی و امارات متحده عربی این نوع بمباهای هوشمند را خریداری کرده‌اند.

این قرارداد اسلحه شامل فروش جنگنده F-15، خمپاره، موشک ضد تانک و تفنگ‌های 50 کالیبر به ریاض شده است.
مایک پمپو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز 24 ماه مه سال جاری در نامه ای رهبران کنگره را از اعلام «وضعیت فوق العاده» برای فروش اسلحه به سعودی بدون مراجعه به کنگره خبر داد .

پمپیو گفت، او همه ملاحظات سیاسی، نظامی، اقتصادی، قانونی برای کنترل این اسلحه را بررسی کرده است.

اعلام وضعیت فوق العاده در رابطه با خطرات و تهدیدهای ایران، و تصمیم دولت ترامپ به فروش اسلحه به ریاض قانونگذاران آمریکا در کنگره را نگران کرد.

به همین دلیل گروهی از سناتورهای مخالف ترامپ قصد دارند پیش نویس قطعنامه ای را در کنگره مطرح کنند و خواستار اتخاذ 22 اقدام قانونی برای متوقف کردن فروش اسلحه به سعودی شدند. نمایندگان مجلس نمایندگان و کنگره قصد دارند با کلارک کوپر، یکی از مقامات وزارت امور خارجه که اداره مجوز صادرات اسلحه را صادر می کند، سوال کند.

توم مالینوفسکی، نماینده حزب دموکرات از نیوجرسی و عضو کمیته گفت: «اکنون سعودی ها و اماراتی‌ها ارتباطی تنگاتنگ با دولت ترامپ دارند تا زمانی که رئیس جمهوری تا جایی که فکر می‌کنم که دولت ترامپ نمی‌تواند منافع ملی را از منافع این دو کشور متمایز کند».

او افزود:«دولت ترامپ برای ما هیچ سندی دال بر اینکه سعودی و امارات متحدۀ عربی با تهدید جدیدی از سوی ایران روبرو هستند و به این دلیل اعلام «وضعیت فوق العاده کرد، ارائه نداد.

مایک دوبلی یکی دیگر از سخنگویان کنگره گفت:«مشارکت صنعتی شرکای محلی، بخشی از قرار دادهای فروش جهانی تجهیزات نظامی برای چندین دهه بوده است و دولت ترامپ کار خارج از چارچوب انجام نداده است اما این فعالیت ها و تکنیک های به قانون کنترل صادرات اسلحه مربوط می شود که به نوبه خود به وسیله مقررات صادرات و نیز مقررات بین المللی فروش اسلحه ایالات متحده تنظیم می‌شود.

گفتنی است که شرکت «رايثيون» در ماه مه 2017، طی سفر ترامپ به سعودی توافق نامه همکاری با شرکت صنایع نظامی سعودی را امضاء کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید