وزیر نفت ایران: شرایط از زمان جنگ ایران و عراق هم دشوارتر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی گفته است که کشور متبوعش در یکی از «سخت‌ترین مقاطع تاریخی طی 40 سال گذشته قرار گرفته‌ است».

زنگنه گفته است، اکنون فروش نفت، تامین کشتی و جابجایی پول و حتی خرید بسیاری از کالاها با مشکل رو به رو شده است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی در گفتگویی مفصل با خبرگزاری ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی گفت: «وضعیت برای فروش نفت حتی از زمان جنگ ایران وعراق هم دشوارتر شده است».

بیژن زنگنه، تاکید کرد: «این دوره از تحریم حتی با تحریم دوره‌ گذشته هم بسیار متفاوت است، درواقع شدیدترین تحریم‌های سازمان یافته تاریخ، علیه ما اعمال می‌شود، بنابراین باید بدانیم با چه جنگ شدیدی درگیر هستیم».

وزیر نفت ایران تاکید کرد : «آمریکا در دوره جدید راه‌های دور زدن تحریم ها را سخت‌تر کرده است و ما برای گذر از این شرایط مبارزه سنگینی می‌‌کنیم».

او افزود:«در حال حاضر اگر یک کشتی به سمت بنادر ایران حرکت کند ازسوی بنادر کشورهای دیگر تحریم می‌شود»، درحالی که «در دوره قبلی تحریم‌ها سازمان ملل متولی و پیگیر بود، اما در حال حاضر شخص آمریکا پیگیر است و اراده‌اش برای اعمال این تحریم‌ها چندین برابر گذشته بوده و سازماندهی مفصلی کرده است.»

بیژن زنگنه که با خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی گفتگو می‌کرد، گفت:«آمریکایی‌ها در این پنج،شش سال اخیر در موضوع تحریم‌های به اصطلاح هوشمند به بلوغی شیطانی رسیده‌اند».

او افزود:«آنها (آمریکایی‌ها) به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌خواهند جلوی تمامی راه‌های ما برای مقابله با تحریم‌ها را بگیرند، البته ما نیز برای مقابله با اقدامات آمریکا فکر کرده و مرتب راه‌های جدیدی پیدا کرده و می‌کنیم و به هرحال این جنگی است که ما در آن محکم ایستاده‌ایم و عقب‌نشینی نمی‌کنیم.»

وزیر نفت ایران با اشاره به اینکه «فرق این دوره با زمان جنگ در این است که آن زمان اگر صدام بمباران نمی‌کرد ما می‌توانستیم هر میزان، نفت مورد نظر خود را بفروشیم، از نظر تامین کشتی نیز مشکلی نداشتیم و البته می‌توانستیم پول نفت را از هر بانکی در جهان دریافت کنیم و با آن، هر کالایی را هم خریداری کنیم»، گفت: جمهوری اسلامی اکنون در «فروش نفت، تامین کشتی و جا به جایی پول و حتی خرید بسیاری از کالاها با مشکل رو به رو شده است.»

زنگنه تاکید کرد «باید بدانیم با چه جنگ شدیدی درگیر هستیم. اگر این شدت و سختی درک نشود، که به نظرم برخی‌ها آن را درک و حس نمی‌کنند، دچار ارزیابی‌های غلط می‌شویم.»

ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی تحریم‌های شدیدی را علیه تهران اعمال کرد.

واشینگتن ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه کمک به گروههای تروریستی و دخالت در امور کشورهای منطقه متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید