سعودی، امارات و نروژ یک «عامل دولتی» را مسئول حملات فجیره دانستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کشورهای سعودی، امارات متحده عربی و نروژ در گزارش اولیه خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته‌اند که حملات تخریبی 12 ماه مه 2019 در آب‌های اقتصادی امارات در نزديكى بندر فجیره علیه چهار نفتکش یک «عملیات پیشرفته و هماهنگ شده» بوده و به احتمال زیاد یک «عامل دولتی» پشت آن عملیات بوده است.

این سه کشور نتایج اولیه از تحقیقات را روز گذشته به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه دادند.

نمایندگان امارات، سعودی و نروژ در گزارش خود به شورای امنیت نامی از کشور خاصی نبرده‌اند اما تاکید کردند که تحقیقات این سه کشور، نشان می‌دهد که عملیات مذکور توسط غواصان حرفه‌ای که باقایق‌های سریع السیر به آن مناطق رسیدند.

خبرنگار العربیه در نیویورک گفت بنا بر این تحقیقات، خرابکاران مین‌‎های مغناطیسی به بدنه نفتکش‌ها وصل کرده بودند، به طوری که این کشتی‌های نفتکش آسیب دیده حالتی از آشوب، ناامنی، و زیان در آب راه‌ها بوجود بیاید اما غرق نشوند.

گزارش همچنین افزود: «عملیات دقیق و پیچده بوده و مین‌ها از دور و همزمان منفجر شدند.

در گزارش تحقیقاتی آمده است حملات بخشی از عملیات پیشرفته و هماهنگ است که تنها عامل دولتی توانایی انجام چنین عملیاتی را دارند».

آمریکا پیشتر ایران را به دست داشتن در این عملیات خرابکارانه علیه چهار کشتی نفتکش حامل پرچم‌های نروژ، امارات متحده عربی و پادشاهی سعودی متهم کرده بود.

ایران همواره آمریکا و متدانش را به بستن تنگه هرمز و منع کشتی تجاری و نفتی برای خروج در صورت منع ایران از فروش نفت، تهدید می‌کند.

ایران اتهام دست داشتن در این حملات را به شدت رد کرد. حشمت الله فلاحت پیشه در این باره گفت شاید این اقدام از سوی دولت ثالثی صورت گرفته باشد.

روز 12 ماه مه سال جاری، انفجارهایی در دو نفتکش سعودی، یک نفتکش نروژی و یک نفتکش اماراتی در بندر نفتی فجیره متعلق به امارات متحده عربی روی داد و به این نفتکش‌ها خساراتی وارد کرد. این حادثه تلفات و خسارات جانی نداشت و باعث نشت محموله یا سوخت نفتکش‌ها نیز نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید