خواننده عرب در تلویزیون ایران خواستار بازگشت نام‌های اصلی به شهرهای عربی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی‌ کارونی، خواننده عرب اهوازی که به مناسبت عید فطر در شبکه سوم صدا و سیمای ایران حاضر شده و چند قطعه آهنگ عربی اجرا کرد، در پایان این برنامه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری این کشور، را مورد خطاب قرار داده و خواستار بازگشت نام‌های اصیل به شهرهای عربی شد.

در ویدئویی که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی در حال بازنشر است، علی کارونی پس از اجرای یک آهنگ عربی، گفت: «خواسته تمام مردم خوزستان این هست که، ما تقاضا داریم از رهبری، از ریاست‌جمهوری، چون خیلی گفتیم کسی توجهی نکرده، که اسامی شهرهای ما برگرده به اسامی اصیل خودمون، یعنی فلاحیه، خفاجیه، حمیدیه، اهواز. اینها باید برگرده، این اسامی که الان هست، اسامی جعلی هستش.»

او در بخش دیگری از سخنانش و هنگام ارائه توضیحات درباره پوشش مردم عرب اهواز، در حالی که به نظر می‌رسید قصد دارد برای خود پوشش امنیتی درست کند، از قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نیز یاد کرد که خود را «نیرو و همرزم سردار علی هاشمی» توصیف کرده و هاشمی نیز چفیه قرمز به سر می‌کرده است.

موضوع مطالبه بازگشت نام‌های اصلی شهرهای عرب‌نشین در جنوب ایران، موضوعی است که بارها و به شکل‌های مختلف مطرح شده و تا کنون هیچ پاسخ مثبتی از سوی حکومت ایران دریافت نشده است. این در حالی است که اخیرا نام بخش «عرب حسن» در 15 کیلومتری شمال شوشتر که اخیرا به شهر تبدیل شده بر اساس تقسیمات جدید کشوری «آوان» نامیده شده که نامی عربی نیست.

روند تغییر نام‌های مناطق‌ عرب‌نشین در ایران از دوران پهلوی آغاز شد و در دوران جمهوری اسلامی ادامه یافت. در طی این سال‌ها عربستان به خوزستان، فلاحیه به شادگان، خفاجیه به سوسنگرد، محمره به خرمشهر، عبادان به آبادان، معشور به ماه‌شهر، عمیدیه به امیدیه، خور موسی به بندر شاهپور و سپس به بندر امام و غیره تغییر نام داده شدند. فعالان اهوازی در مناسبت‌های مختلف فهرستی از مناطق تغییر نام داده شده، منتشر کرده‌اند که شامل ده‌ها شهر و صدها روستا می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید