جوان فلسطینی که شجاعانه با انتحاری داعش رویارو شد و قلب لبنانی‌ها را ربود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صابر مراد جوان 33 ساله شجاع فلسطینی با رویارویی با تروریست انتحاری داعش در منطقه طرابلس لبنان جلوی جارى شدن حمامی از خون را گرفت و با تحمل سه گلوله جان صدها لبنانی را در شب عيد نجات داد.

لبنانی‌ها می‌گویند سه گلوله‌ای داعشی که در جسد صابر وارد شد به مثابه سدی محکم برای نجات صدها لبنانی دیگر در شب شادی عید فطر تبدیل شد. صابر در عملیاتی قهرمانانه با انتحاری داعشی که تلاش می‌کرد به هر طریقی خود را به منطقه پر ازدحام شهر طرابلس برساند تا افراد بیشتری را به قتل برساند، رویارو شد و با اقدام شجاعانه خود مانع وقوع فاجعه خونبار برای ساکنان شهر شمالی طرابلس شد.

داستان از این قرار است که در شب عید فطر، یکی از انتحاری‌های داعش که به «گرگ‌های تنها» معروف‌اند، تلاش کرد تا شادی لبنانی‌ها را به عزایی عمومی و یک تراژدی ملی تبدیل کند، در این میان صابر مراد جوان فلسطینی که به صورت تصادفی با این داعشی انتحاری روبرو شد، شجاعانه سینه خود را سپری برای دیگر لبنانی‌ها قرار داد. صابر که سوار خودرو بود با تیزهوشی متوجه شد که شخص انتحاری سوار بر موتور سیکلت، مسلح به اسلحه و کمربند انفجاری می‌خواهد خود را به منطقه‌ای پر ازدحام طرابلس برساند تا افرادی بیشتری را به قتل برساند صابر اما شجاعانه با خودروی خود این تروریست را به زیر گرفت، در این میان فرد انتخاری صابر را به رگبار گلوله می‌بندد، او را زخمی می‌کند. سه گلوله از داعشی انتحاری در جسد صابر فرو رفت اما این جوان فلسطینی توانست موتور سیکلت انتحاری را از کار بندازد و او را زمین گیر کند صابر با این اقدام شجاعانه فرصت برای فرار مردم از منطقه مورد نظر فرد انتحاری و رسیدن نیروهای امنیتی لبنان را فراهم کرد تا این تروریست وحشی محاصره و به درک واصل شود.

صابر مراد
صابر مراد

مردم لبنان با همه تنوع دینی و مذهبی با دیدن ویدیوی درگیری صابر با داعشی انتحاری شجاعت بی نظیر او را تحسین کردند او در دل همه لبنانی‌ها جای گرفت. صابر از ناحیه سر و کمر زخمی شد. پدرش در تماس تماس با العربیه به نقل از پزشکان معالج صابر گفت، حال صابر بحمدالله خوب است .

صابر از پدر فلسطینی و از مادری لبنانی است او اکنون در بیمارستان ویژه اسلامی شهر طرابلس بستری است روزانه صدها لبنانی از خانواده ، دوستان و دیگر میهن دوستان لبنان به عیادت صابر می روند. پزشکان معالج صابر می‌گویند خوشبختانه دو گلوله‌ای که به کمر او اصابت کرد، به نخاع و ستون فقراتش آسیبی نرسانده است اما گلوله‌ای که به پشت سر او اصابت کرده به احتمال بسیار ضعیف کمی بر بینایی او تاثیر بگذارد.

دادن حق تابعیت لبنانی به صابر مراد

هزاران نفر از لبنانی‌ها با در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های لبنان از دولت این کشور خواستند تا حق تابعیت لبنانی به صابر اعطا کند برخی از لبنانی ها حتی فراتر از پیشنهاد تقاضا کردند که قانون اعطای حق شهرندی باید با نام «ماده قانونی صابر» ثبت شود تا یاد جانفشانی او برای همیشه در قانون لبنان جاودانه بماند.

پدر صابر می‌گوید یکی از افسران وزارت کشور لبنان با او تماس گرفته و از او خواسته تا مشخصات کامل صابر را به آنها بدهد منبع وزارت کشور به او گفته است که دولت لبنان تصمیم گرفته تا اسم صابر را در ماده قانونی اعطای حق تابعیت ثبت کند.

پدر صابر می‌گوید درست است که در طول زندگی‌ام حتی برای یک لحظه فلسطین را فراموش نکردم اما من در لبنان هیچ گاه احساس غربت نکردم و لبنانی‌ها را قوم و خویش خود می‌دانم بنابرین اندوه آنها مرا اندوهگین و شادی آنها مرا شاد می‌کند.

آخر شب دوشنبه – بامداد سه شنبه، شهر طرابلس شبی متفاوت با بقیه مناطق لبنان داشت، حمله «عبدالرحمن مبسوط» انتحاری داعشی آرامش و صلح و شادی شهر را بهم ریخت چهار تن از نیروهای امنیتی و ارتش لبنان جانشان طی درگیری جانشان را از دست دادند و تعدادی از جمله صابر مراد نیز زخمی شدند اما تروریست به هدف شوم برای براه انداختن حمام خون نرسید و در نهایت در محاصره نیروهای امنیتی خود را منفجر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید