هشدار وزیر دفاع چین : جنگ با آمریکا برای جهان فاجعه‌بار خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«وی فنگه»، وزیر دفاع چین روز یکشنبه 2 ژوئن 2019 طی هشداری به ایالات متحده گفت، جنگ با آمریکا برای جهان فاجعه بار خواهد بود.
او به واشینگتن هشدار داد که در امور امنیتی و نزاع میان تایوان و دریای جنوب چین دخالت نکند.

وزیر دفاع چین که در نشست امنیتی موسوم به «گفت‌وگوی شانگری-لا» سنگاپور سخن می گفت، ضمن انتقاد از اقدامات واشنگتن در تنگه تایوان هشدار داد که چین با هر کشوری که در امور این کشور در رابطه با تایوان مداخله کند، مقابله خواهد کرد.

چین از اقدامات اخیر دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در افزایش حمایت از تایوان و همچنین اعزام کشتی‌های آمریکایی از طریق تنگه تایوان به جزیره‌ای در تایوان به خشم آمده است.

وزیر دفاع چین گفت:«چین تا آخر برای حفظ تایوان خواهد جنگید و اگر کشوری بخواهد در امور تایوان که بخشی از چین است بخواهد دخالت کند، پکن با قدرت مقابله خواهد کرد».

این مقام چینی، تاکید کرد که اگر لازم باشد، چین برای «بازپس‌گیری» تایوان به زور متوسل خواهد شد».

چین به کسی حمله نخواهد کرد مگر اینکه مورد حمله قرار گیرد

وزیر دفاع چین گفت:«چین به کسی حمله نخواهد کرد اما اگر مورد حمله واقع شود به شدت پاسخ خواهد داد».

وی فنگه، از عواقب ناگوار و فاجعه بار هر گونه درگیری میان واشینگتن و پکن هشدار داد.

او افزود:«عملیات نظامی پکن در آسیا تنها با هدف دفاع از خود صورت می‌گیرد اما این کشور تردیدی برای مقابله با هرگونه حمله به منافعش ندارد».
وزیر دفاع چین، در خصوص اقدامات اخیر آمریکا اظهار داشت: «چین تا وقتیکه مورد حمله قرار نگیرد، حمله نمی‌کند. دو طرف می‌دانند که درگیری یا جنگ بین دو کشور، فاجعه‌ای را برای هر دو کشور و جهان به همراه خواهد داشت».

این مقام دفاعی چین، با اشاره صریح به آمریکا گفت: «برخی کشورها از خارج منطقه به دریای جنوب چین می‌آیند تا به اسم آزادی عبور و مرور کشتی‌ها زورآزمایی کنند».

وزیر دفاع چین تصریح کرد: «هیچ تلاشی برای جداسازی چین به موفقیت ختم نمی‌شود. هرگونه مداخله در مسئله تایوان محکوم به شکست است».

ایالات متحده آمریکا یکی از مهمترین کشورهای غربی است که به تایوان اسلحه پیشرفته می‌فروشد.

«پاتریک شاناهان» سرپرست پنتاگون روز شنبه در مقابل رؤسای دفاعی کشورهای منطقه آسیا در گفت‌وگوی سالانه «شانگری-لا» در «سنگاپور»، چین را مسئول طیفی از فعالیت‌های ثبات‌زدا در آسیا معرفی کرد و بیش از پیش به تنش‌های میان دو کشور دامن زد.

وی، ضمن تأکید بر تعهد واشگتن به منطقه آسیا، از هم‌پیمانان آسیایی آمریکا خواست تا بودجه امنیتی خود را افزایش دهند.

روابط چین و آمریکا در ماه‌های اخیر بعد از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تعیین تعرفه بر 200 میلیارد دلار کالای چینی، رو به تیرگی بیشتر رفته است.

پیش از وزیر دفاع چین، «شوا یانمینگ» یک ژنرال ارشد ارتش خلق چین در پاسخ به اظهارات «پاتریک شاناهان» نیز گفته بود: اقدامات ایالت متحده آمریکا درباره تایوان و دریای چین جنوبی به شدت به حفظ ثبات در منطقه آسیب خواهد زد.

وی فنگه هشدار داد، پکن در برابر هر کسی که بخواهد تایوان را از قلمروی چین جدا کند از حاکمیت خود به هر قیمتی دفاع خواهد کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید