آیا قطر به درخواست آمریکا در سه اجلاس مکه شرکت کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال شرکت هیئت قطری در اجلاس‌های مکه که طی روزهای 30 و 31 ماه مه در سعودی برگزار شد، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در تویتی نوشت دوحه باهدف « حمایت از فعالیت‌های مشترک عربی و اسلامی» در این کنفرانس‌ها شرکت کرد .

این در حالی است که رسانه‌های آمریکایی تاکید کردند که قطر تحت فشار واشینگتن تن به مشارکت در این اجلاس داده است.

شبکه خبری آمریکایی «CNN» در گزارش خود از اجلاس‌های سه‌گانه خلیجی، عربی و اسلامی در مکه مکرمه، توضیح داد که اعمال فشارهایی از سوی ایالات متحده آمریکا بر قطر موجب شده تا این کشور هیئتی بلند پایه برای مشارکت در این اجلاس اعزام کند و از تحریک علیه این سه اجلاس خودداری کند.

راز تغییر در موضع قطر

شبکه سی ان ان به نقل از منابع خود در کاخ سفید گفت، دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از قطر خواست از تماس با طرف ایرانی خودداری کند و تلاش خود برای میانجیگری میان واشینگتن و تهران را متوقف سازد.

این شبکه خبری آمریکایی افزود، طی مراسم استقبال از رهبران شرکت کننده در دو اجلاس خلیجی و عربی، عبدالله بن ناصر آل ثانی، نخست وزیر قطر تنها کسی بود که ملک سلمان پادشاه سعودی فقط به سلام کردن به او بسنده کرد.

اضافه بر آن شبکه «سی ان ان » گفت، نخست وزیر قطر علی‌رغم اینکه ارتباطی با دیگر سران خلیجی برقرار نکرده است اما در عین حال موضع ملک سلمان، پادشاه سعودی را تایید کرده و گفت:« مشارکت ما با انگیزه پیوستن به عرب‌ها، جهان اسلام و فعالیت در راستای ثبات و امنیت مشترک‌مان انجام می‌شود».

منابع شبکه خبری سی ان ان، می‌گویند، راز تحوّل در موضع قطر از انتقاد علیه اجلاس اخیر در مکه و مشارکتی بلندپایه در این اجلاس‌ در پی درخواست دولت آمریکا از این کشور صورت گرفته است.

واشینگتن از دوحه خواسته تا ضمن حضور در این اجلاس مشارکتی مثبت و فعال داشته باشد.

شایان ذکر است دو اجلاس سران اتحادیه عرب و همکاری خلیج علاوه بر اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی موضع واحدی را در برابر تعدی‌ و دخالت‌های ایران در منطقه اتخاذ کردند. شرکت کنندگان در کنفرانس از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند تا اقدامات مداخله‌جویانه رژیم ایران در امور کشورهای منطقه را متوقف سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size