.
.
.

عبدالله مهتدی: سیاست‌های جمهوری اسلامی احتمال جنگ را بیشتر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله مهتدى، دبير كل حزب كومله كردستان ايران، معتقد است که سیاست‌های جمهوری اسلامی در زمینه ادامه حمایت از تروریسم و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه احتمال جنگ را بیشتر کرده است.

مهتدى در مصاحبه با "العربیه.نت" درباره افزایش تنش‌ها بين جمهورى اسلامى ايران و آمريكا گفت: «آمریکایی‌ها با تحریم‌های شدید، اقتصاد ایران را فلج کرده و دارند گلوی رژیم را می‌فشارند.‌‌ سیاست آنها کشاندن جمهوری اسلامی تحت این فشارها به پای میز مذاکره است. دستور جلسه این مذاکره هم از نظر دولت امریکا در محتوا همان شروط دوازده گانه است، شروطی که قبولش به معنای دست برداشتن جمهوری اسلامی ایران از پایه‌های اساسی سیاست چهل ساله این رژیم از قبیل صدور انقلاب به خارج، دخالت و اعمال نفوذ و میلیشیاسازی در کشورهای دیگر و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، تجهیز و حمایت تروریسم در جهان، ضدیت با کشورهای عربی و تلاش برای نابودی اسراییل، غرب‌ستیزی و امریکاستیزی، برنامه سلاح‌های اتمی و موشک‌های بالیستیک و این قبیل چیزهاست.»

چالش رژیم ایران

مهتدى معتقد است «دست برداشتن از این سیاست‌ها و حتی آمادگی برای گفت‌وگو و سازش بر سر آنها، فوق‌العاده تصمیمی دشوار و سرنوشت ساز است.»، او می‌گوید: «از یک طرف تحریم‌های فلج‌کننده توان مقاومت رژیم را سخت تضعیف می‌کند و احتمال اوجگیری غیرقابل کنترل اعتراضات مردمی را افزایش می‌دهد و بنابراین خواه ناخواه آن را به طرف سازشِ تسلیم‌مانند سوق می‌دهد ، از طرف دیگر، یک چنین سازشی از جمهوری اسلامی فقط شیر بی‌ یال و دم و اشکمی باقی می‌گذارد و آن را به سوی ازهم پاشیدگی خواهد برد.‌ گزینه دیگری که برای رژیم می‌ماند، بهم زدن این سناریو از راه عملیات تخریبی و ایجاد ماجراجویی‌های نظامی است.»

از نظر مهتدى این شرایط «احتمال جنگ» را به وجود می‌آورد زیرا به گفته او «سیاست اعلام شده آمریکا این است که در مقابل حملات ایران به نیروهایش، واکنش بسیار شدیدی نشان دهد. این گزینه هم برای رژیم ویرانگر بوده و حتی ممکن است به سقوط آن منجر شود. هنوز روشن نیست که جمهوری اسلامی بین این گزینه‌های بد کدام را انتخاب خواهد کرد.»

دبير كل حزب كومله كردستان ايران تهديدهاى سپاه پاسداران مبنی بر نابودی ناوگان آمریکا را «نوعى از رجزخوانی‌ که بیشتر برای حفظ روحیه بسیجی‌های خودشان است تا ترساندن آمریکا» دانست.

او درباره اعلام رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ درباره عدم وجود برنامه برای تغییر رژیم در ایران، گفت : «تغییر رژیم کار خود مردم ایران و حق طبیعی آنها است. مردم مصمم و متحد، بویژه با توجه به تضعیف شدید حاکمیت، توانایی بالقوه چنین کاری را دارند.»

هماهنگی اپوزسیون

مهتدى درباره هماهنگی بین گروه‌های اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی معتقد است که «برای امر بزرگی مانند تغییر نظام، و همچنین برای پی‌ریزی نظام آینده آزاد و عادلانه در کشور ایران، احتیاج به همکاری و همبستگی همه نیروهای اپوزیسیون داریم.»

او افزود: «ملیت‌های غیرفارس باید برای چنین اتحاد بزرگی آماده و حتی پیشقدم شوند. ایران آینده نباید یک ایران مرکزگرا، تبعیض‌گرا و سرکوبگر باشد. اکثر اپوزیسیون دموکراسی‌خواه ایران می‌پذیرند که مرکزگرایی نمی‌تواند راه حل آینده باشد، اما ضمانت اجرایی چنین تحولی خود ما ملیت‌ها هستیم. ما باید هم بین خودمان متحد باشیم و هم در میان اپوزیسیون حضور نیرومندی داشته باشیم تا بتوانیم در تحولات آینده نقشی موثر بازی کنیم. خوشبختانه این همکاری‌ها رو به افزایش است.»

تغییر رفتار تهران

مهتدی در پاسخ به سوالی درباره تاثير تحریم‌ها و فشارهای آمریکا و جامعه بین‌المللی بر تغيير رفتار سیاست‌های منطقه‌ای تهران مخصوصا در كشورهای عربى گفت: «رفتار رژیم ایران در قبال کشورهای عربی، بخشی از کل رفتار این رژیم نسبت به جهان و به مردم خودش است. این «تغییر رفتار بزرگ» به اعتقاد من بدون تحول اساسی در نظام سیاسی کشور بسیار بعید است و یا مقدمه این تحول اساسی در نظام کنونی و تغییر آن خواهد شد.»