.
.
.

علی لاریجانی بار دیگر به رياست مجلس ایران انتخاب شد

علی مطهری کنار رفت و پزشکیان و عبدالرضا مصری نواب رئیس شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران روز یکشنبه از برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس و انتخاب «لاریجانی» به عنوان رئیس و «پزشکیان» و «مصری» به عنوان نواب رئیس مجلس ایران خبر دادند.

جلسه علنی روز یکشنبه 26 ماه مه مجلس ایران به ریاست علی لاریجانی و با دستور کار انتخابات هیات رییسه این مجلس در سال چهارم کاری دوره دهم برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه علنی، امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس، علی لاریجانی، محمدرضا عارف و محمد جواد ابطحی را به عنوان سه داوطلب ریاست مجلس اعلام کرد همچنین مسعود پزشکیان، عبدالرضا مصری، علی مطهری و محمدحسین فرهنگی به عنوان 4 کاندیداهای نواب رئیسی مجلس در انتخابات هیأت رئیسه اعلام شدند. عبدالرضا مصری، نماینده اصولگرای کرمانشاه و وزیر رفاه دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شده است.

علی مطهری که به مدت سه سال سمت نائب رئیس مجلس را به عهده داشت این بار رای نیاورد و کنار رفت.

طبق این گزارش در جریان انتخابات ریاست مجلس، علی لاریجانی با 155 رأی، مجدداً به عنوان رئیس مجلس در سال پایانی فعالیت مجلس دهم انتخاب شد. محمدرضا عارف 105 و محمد جواد ابطحی 9 رأی کسب کردند و فقط ۵ رأی به عنوان رأی باطله از مجموع 274 رأی شمارش شده اعلام شد.

علی لاریجانی از ابتدای دوره هشتم تاکنون ریاست مجلس را به عهده داشته و رکورد دار این سمت در تاریخ جمهوری اسلامی است. لاریجانی پیش از ریاست مجلس، دبیرشورای امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته‌ای، رئیس صدا و سیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون سپاه پاسداران بوده است.

علی لاریجانی بعد از انتخاب مجدد به عنوان رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که در چهارمین سال کاری مجلس دهم با کمک نمایندگان بتواند مشکلات پیش روی ملت ایران در زمینه‌های اقتصادی برداشته شود.

او افزود: امیدواریم با حمایت شما نمایندگان برخی مسائل در حوزه‌های منطقه‌ای و بین المللی حذف شده و به سرمنزل مقصود برسد و توفیقاتی را در این سال داشته باشیم.

در ادامه این جلسه مسعود پزشکیان و عبدالرضا مصری به عنوان نواب رئیس مجلس در چهارمین سال کاری مجلس دهم انتخاب شدند. مسعود پزشکیان کاندیدای نایب رئیسی فراکسیون امید و عبدالرضا مصری کاندیدای فراکسیون ولایی بودند.

همچنین بهروز نعمتی با 165 رأی، محمد آشوری با 144 رأی و اسدالله عباسی با 134 رأی از مجموع 279 رأی مأخوذه به عنوان سه ناظر هیات رئیسه مجلس در سال چهارم فعالیت مجلس شورای اسلامی دهم انتخاب شدند.